2600 R 025 W/Hc Hydac Hydraulic Return Line Filter Cartridges 0330 R 040 Am
Min Order 10 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Henan, China
Popularity 527 people viewed
Quantity
Xinxiang Lifeierte Filter Corp. Ltd.
VIP   Audited Supplier 10 years
Profile Certified by SGS/BV
2600 R 025 W/HC
Import Hv Material
Industry, Food and Beverage, Medicine, Textile, Metallurgy, Power Plant
Oil Filter
Flat
Medium Filter
No
Hydac Return Line Filter
LEFILTER
Carton Box
0330 R 040 AM
China
Product Description
HYDAC Hydraulic Return line Filter Cartridges 0330 R 040 AM
Model Number: 0330R
Nominal filtration rating:40um
Application:Electronic and pharmaceutical field;hydraulic system;Petrochemicals;Metallurgy
Operating pressure:21bar
Filter: Oil filter
Working temperature: -20-100ºC
HYDAC filter element:
Hydac fitler photo for reference
Typical hydac filter element as following:
0330 R 040 AM
0330 R 040 AM /-V
0500 R 040 AM /-V
Hot cakes of filter for refernece
0100 MX 003 BN4HC /-B3.5
0100 MX 005 BN4HC /-B3.5
0100 MX 008 MM /-B3.5
0100 MX 010 BN4HC /-B1.7
0100 MX 010 BN4HC /-B3.5
0100 MX 015 MM /-B3.5
0100 MX 020 BN4HC /-B3.5
0200 MX 003 BN4HC /-B1.7
0200 MX 003 BN4HC /-B3.5
0200 MX 005 BN4HC /-B1.7
0200 MX 005 BN4HC /-B3.5
0200 MX 005 BN4HC /-SFREE-B3.5
0200 MX 008 MM /-B3.5