Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Anhui, China
Popularity 299 people viewed
Quantity
Huangshan Aike Equipment Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 2 years
Profile Certified by SGS/BV
A3NG-040/080-IHOKIA-G-A
12 Months
Multi Screw Pump
Single Suction
Horizontal
No Leak
Oil
CE, ISO
Screw Pump
Diesel/Lubricating/Fuel/Hydraulic/Turbine Oil
Transmission,Lubrication,Circulation,Cooling,Seali
Power,Steel,Oil and Gas,Chemical Industry,Marine
Max.4MPa
10-10000L/Min
1-15000cst
40cr
Qt450-10/Cu+Al
Ht200
65mm
50mm
AKP
Standard Export Package
Huangshan, China
Product Description
A3NG Series Three-Screw Pump
A3NG Series Three-Screw Pump is a self-priming volumetric quantitative pump with maximum differential pressure of up to 40 bar. It is designed for transporting any non-abrasive, non-corrosive fluids with sufficient lubricating properties. Commonly used in metallurgical plants, mines, cement plants, chemical plants, oil fields, oil tanks, power plants, ships, rubber and other industries as lubricating pumps, hydraulic pumps, jacking pumps, sealing pumps, control pumps, gathering and transportation booster pumps, supply pumps, discharge pumps, and aromatics pumps
Performance Paramenters
A3NG Three-Screw Pump
Flow Rate10-10000L/min1-600m³/h
Outlet Pressure10-40bar1-4Mpa
Viscosity1-15000mm²/s1-15000cSt
TemperatureMax.180ºCMax.356ºF
Mounting: Horizontal (foot & flange & Side hanging) or Vertical (pedestal & deepwell)
Bearing: Internal (product lubricated) or External (permanently grease picked)
Sealing: Mechanical Seal, Lip oil seal, Magnetic Drive Without Any leakage
Application
1.Fuel oil firing/energy engineering
2.
Hydraulics
3.Marine/Offshore engineering
4.General industrial engineering/machine/heavy machine industry
5.Offshore engineering
6.Tank farms
7.Chemical and petro-chemical as well as processing industry
8.Tire rubber/printing/paper industry
A3NG-040/080-IHOKIA-G-A
Mpan=1450rpm
v=3cStv=12cStv=40cStv=75cStv=150cStv=380cStv=760cSt
Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)Q(L/min)W(kW)
Product advantages
1.Technical Advantages
2.Overload Protection
3.Process Advantages
4.Easy Maintenance
The A3MG screw pump provides a pump core assembly for easy maintenance, reducing costs.
5.Unique Design
Selection guide
FAQ
Q:Can provide customized products?
Q: How long does the production cycle take?
Q: What quotation methods can be offered?
A: EXW, FOB, CIF
Q:What payment methods are available?
A: Support T/T and L/C, 30% payment after order confirmation, 70% payment before delivery.