ACDC IGBT Inverter TIG/MMA/Pulse Welding Machine (ACDC160E)
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 302 people viewed
Quantity
Wenling Shellmax Equipment Manufacturing Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 17 years
Profile Certified by SGS/BV
ACDC160E
ARC Welders
Direct Current
Wse
Car
SHELLMAX
Carton Box
CE CCC ISC9002
China
Product Description
INVERTER IGBT AC/DC TIG/MMA WELDING MACHINE ACDC160E
IGBT advanced double inverter technology
Single phase power supply: 1X220/230/240V50/60Hz Fuse 14.7/20.7A
Light weight.
HF arc start for TIG, arc force for MMA
2T/4T and pulse control function for TIG
AC/DCTIG suitable for steel, stainless steel, aluminm.
Digital display
Can be with foot controller.
Welding cable 3m+300A holder, welding cable 3m+300A earth clamp, TIG torch 4m, gas hose 2m.
Over hot and current protection.
Input Voltage: 1X220/230/240V 50/60Hz Input Power: 4.8KVA
No load Voltage: 60~80V Current Range: 5(20A AC)~160A
Duty Cycle: 60% PRO-gas flow time: 0~10s
Gas post flow time: 1~25s
SP Value(Balance): 30~70%.
ModelACDC200E
Input voltage1X230V  50/60HZ
Input power capacity4.1KVA
No load voltage60V
Current Range10-200A
Rate duty cycle0.6
Pro-gas flow time0-1S
Gas post flow time1-10S
Current down-slope time0-5S
SP value(balance)10-90%
Dimensions(LXWXH)493X330X320mm
Weight(kg)30
Dimater of wire0.8-1.6mm
G/N Weight(kgs)30/35
Machine size (mm)493X330X320mm
AccessoriesTIG torch&&earth clamp&welding holder etc
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
8 in 1 Digital Eight-Process With Pulse Mig Inverter Welding Equipment
Inverter DC TIG/MMA Welding Machine (TIG-250A)
Inverter DC MMA Welding Machine (MMA125)
IGBT MINI Inverter DC MMA Welding Machine (MMA160-IGBT)
Easy to Move IGBT Inverter AC/DC Pulse Arc Welding Machine for Alkaline Welding Rod
Taizhou Fugu Welding Equipment Co., Ltd
Decapower New Tech Multi Process 6 in 1 Welder & Cutter Factory Price