Arpe-4-9-96-110-1100 DC 1100W Solar Water Pump MPPT Centrifugal Stainless Steel Photovoltaic 1.5HP
Min Order 10 Sets
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 307 people viewed
Quantity
Ningbo Arcming Transmission Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 2 years
Profile Certified by SGS/BV
ARPE-4-9-96-110-1100
Replace with New One or Spare Parts
18moths (Default)/24months(Optional)
96m
9m3/H
BLDC Motor with 100% Copper Wire
Stainess Steel
Multistage Pump
Pipeline Pump
Solar Energy
Electric Pump
Blade Pump
Submersible Pump, Agricultural Irrigation
Mechanical Pump
Clean Water Pump
Automatic Pump
Centrifugal Pump
4 Inch
110VDC
PPO
1.5 Inch
MPPT Function
CE Certificate
ARCMING / OEM
Foam Bag, Inner Carton Box, Wooden Box, Pallet
Zhejiang, China
Product Description
Model No. ARPE-4-9-96-110-1100
1
Impeller
PPO
2
Pump Dia
4 inch
3
Flow
9m³/h
4
Head
96M
5
Rated Voltage (V)
110V
6
Rated Power (W)
1100W
7
Water Outlet
1.5"
8
Solar Array Voltage (V)
144V
9
Solar Array Power (W)
1500W
10
MPPT Voltage V
110-150V
11
Voltage
200V
Series Products
Model No. (Diam+Flow+Head+V+W)
Solar Array Voltage(V)
MPPT Voltage
(V)
Outlet
(Inch)
Open Circuit Voltage  (VOC)
ARPE-4-4.5-148-110-1100
144
200V
ARPE-4-6.5-112-110-1100
144
200V
ARPE-4-9-96-110-1100
200V
200V
200V