Band Saw Machine (PCBSM-16AA/PCBSM-24AA/PCBSM-32AA)
Min Order 1 Set
Availability In Stock
Shipping From Shanghai, China
Popularity 520 people viewed
Quantity
Shanghai Qianshan Piping Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 15 years
Profile Certified by SGS/BV
PCBSM-16AA/PCBSM-24AA/PCBSM-32AA
1 Year
1 Year
Pipe Cutting
380V/415V-3pH/50-60Hz (or as Request)
C. S, S. S, a. S, etc
QSPT
Sea Worthy Packing
Standard
Made in Shanghai, China
Product Description
High Speed Pipe Cutting Band Saw Machine; Pipe Cutting Machine; Band Saw Machine
Model No.: PCBSM-16AA /PCBSM-24AA/PCBSM-32AA
Performance features
1 On-line Performance: Good (designed as per the one line equipment of the production line)
2 Opening quality: Good
Technical parameters
4 Structure: Horizontal and with two columns, made special roller
5 Materials applicable: Carbon steel, alloy steel, stainless steel and cryogenic steel
6 Feeding speed: Stepless speed adjustment
7 Clamping mode: Both sides centering clamping automatically by hydraulic cylinder.
8 Band saw tension: Tensioning & loosen automatically by hydraulic
9 Cooling system: Built in coolant pump
11 Conveying system: Cutting and beveling VF band systems driven by motor are equipped if necessary.
Technical Description                                             Standard Type
Cutting efficiency:≤ 2Min /one pipe cut
Speed of the band saw:  18, 42or68m/min; 27, 52or78m/min; 15-80m/min
Size of the band saw:4570X*34*1.1 /6700X*41*1.3/8880*67*1.6 mm
Dimension of machine:  2300*1200*1650mm; 3600*1450*2100mm; 4550*1950*2600mm