Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Guangdong, China
Popularity 526 people viewed
Quantity
Dongguan Pure-Air Tech Co., Limited
VIP   Audited Supplier 9 years
Profile Certified by SGS/BV
PA-500TS-LD-IQ
Customized
Carbon Steel
Commercial, Beauty salon
PURE-AIR
Plywood Box
581*475*1057mm
Dongguan, Guangdong, China
Product Description
Product Description
PA-500TS-LD-IQ Fume Extractor
with air flow is 500m3/h, has warning system and air flow speed control, 220V,50HZ.
Single fume Inlet. Installed 350W blower, suit to fume filtration, dust collection and adsorb strong smell for small working area laser cutting/engraving, suggest use for laser machine working area during 600*500mm fiber laser or CO2 laser cutting/engraving fabric/paper/rubber, also suitable for dust collection for flow line production marking paper box, etc. Machine included:
  1. 1st layer F8 class Organ filter bag;
  2. 2nd layer H13 Class HEPA filter;
    3  rd layer gas filter;
Certifications
CE \SGS \ROHS \ISO
Packing & Delivery
Packing:Plywood box
MOQ:1PC
Production Time:  2-10days(standard products)
                                   10-20days (customized products)
Delivery Way:         by express courier,such as     DHL.Fedex,UPS,TNT,etc.
Payment Terms:T/T ,VISA,ESCROW,Master card,Wechat,Alipay,etc.
FAQ
Q: Are you trading company or factory?
A: We are professional factory for making fume extractor, dust collector;
Q: Do you only sell products in name of your own brand PURE-AIR?
A: Except sell in name of our brand, we can also make OEM products and show customer's LOGO;
Q: How long is your delivery time?
A: Normally it is 2-10 days for standard products, for customized products takes 10-20days;
Q: How about your package?
Q: How long is the quality guarantee of your fume extractor?
Contact us
Martin Ma,your personal customized supplier
15897448203(dudu809973109)
Martin Ma
Email
ma15897448203
website
fumeextractor.en.made-in-china.com
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Pure-Air PA-300TD-IQ Soldering Fume Extractor with 300m3/h Air flow and Two freestanding arms
Pure-Air Laser Fume Extractor for 600*400mm CO2 Laser Engraving Machine (PA-500FS-IQ)
Pure-Air Electronic Solder Fume Extractor For PCB Board Soldering
Sdc2-25 Pedicure Replaceable Adhesive Sanding Paper Disc Foam Buffer
Wuxi Jicrade Tech Co., Ltd.
108W Sun S10 Rechargeable UV LED Gel Polish Nail Dryer Cordless Electric Nail Art Lamp