Cheap Cc Style UPVC Sliding Window Inside Room (CHAM-CCUPVC920)
Min Order 50 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Shanghai, China
Popularity 430 people viewed
Quantity
China Modular Holdings Limited
VIP   Audited Supplier 11 years
Profile Certified by SGS/BV
CHAM-CCUPVC920
1 Year
1 Year
multiple-Cavity
Sliding
Horizontal
Simplicity
Soundproof, Heat Insulation, Airproof, Dust-proof, Insect-proof
Finished
A
2.0≤P3<2.5
Industrial
Single Color
Customized
Container Office
Building
Customized
CM
Pallet
1100x920mm
China
Product Description
Product Picture
Application
Product Description
Material
2.0mm thickness UPVC prifle
Thickness
Can be customized(1.6mm-2.5mm)
Width
Can be customized(50mm,60mm,80mm,88mm etc.)
Glass options
Single 5mm/6mm/8mm/10mm
Double 5mm+6/9/12+5mm
Laminated 5mm+0.38/0.76/1.52+5mm
Glass type:clear,tinted,reflective,tempered,frosted,low-e etc.
Color
Can be customized
Dimension
Can be customized
Hardware
High quality hardware,top brand
Mosquito net
1.Nylon 2.Stainless steel mesh
Type
Sliding,casement,fixed,up-open,down-open etc.
Detailed Photos
Machines
EXPO
Packaging & Shipping
FAQ
1. Q: What are the difference among Thermal Break Aluminum, Aluminum and UPVC material?
2. Q: What advantages of Thermal Break Aluminum material windows and doors?
     2) Good sound insulation due to the application of double or triple tempered glass.
     3) Good air and water tightness property due to there is EPDM sealing strip around the frame.
3. Q: Are there any problems with the glass inside? Having steam or going foggy?
A: We use 5mm+6A/9A/12A+5mm double glass. The double glasses is made professionally, no steam or going foggy between them.