Dental Air Compressor 1500W/2.0HP, 40L, Oil Free Air Compressor, Medical Air Compressor, Oil Less
Min Order 30 FCL
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 446 people viewed
Quantity
Kunshan Abama Mechanical and Electrical Industry Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 13 years
Profile Certified by SGS/BV
BT-2040D
1 Year Limited Warranty
1 Year Limited Warranty
Oil-free
Air Cooling
Vertical
Closed Type
Single-Stage
Air
Piston
Silent
Electric
AC Power
Portable
Aluminum and Steel
Closed
Low Back Pressure Type
Mute
ABAMA
Carton
SGS, UL, CE, ISO
Suzhou, China
Product Description
 Spec.
Parameters
ModelBT-2040DPower1500W/2.0HP
Noise(db)53Max Pressure5-7.8BAR
Rovolution1400r/minTank40L
Max delivery244L/MinN.W. (KG)88
Packing (mm)610*610*880G.W. (KG)91
Product Featured:
1.Integrated controller 2.4pole industrial motor with 2Xlonger life time 3.whole box design with more quite 3.air dryer and air condiator included that offer clean air
Company overview;Our exhibition;
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
30 Gallon 420cc Truck Bed Air Compressor EPA III
2HP 24L Compact, Portable, Oil Free, Silent, Oil Less Air Compressor
High Quality Factory Supply Anti-Explosion High Pressure Hydrogen Compressor
Anhui Zhonghong Shengxin Energy Equipment Co.,Ltd.
YONGKANG LUOGESEN AIR COMPRESSOR CO., LTD.
Series R134A Lbp Deep Freezer Compressor
Tianjin First Cold Chain Equipment Tech Co., Ltd.
China Factory Price 1.0m3/Min 30bar Middle High Pressure Piston Pump Air Compressor