Price Negotiable Compare
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Anhui, China
Popularity 492 people viewed
Quantity
Anhui Wingo Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 5 years
Profile Certified by SGS/BV
SUN-12K-SG04LP3-EU
10years
Passive inverter
Three
>1000W
CE, ISO9001
Growatt
DC/AC Inverters
Solar Power
Push-pull Type
Square Wave Inverter
50Hz/60Hz
230 VAC
Single, Dual, Triple, Quad
100 X 300 X 444 (mm)
98%
9kg/10kg
CE RoHS
Growatt
Carton
1carton /piece
China
Product Description
Product Description
Model
SUN-8K-SG04LP3-EU
SUN-10K-SG04LP3-EU
SUN-12K-SG04LP3-EU
Battery Input Data
Battery Type
Lead-acid or Lithium-ion
Battery Voltage Range(V)
40~60V
Max. Charging Current (A)
190A
210A
240A
Max. Discharging Current (A)
190A
210A
240A
Charging Curve
3 Stages / Equalization
External Temperature Sensor
Optional
Charging Strategy for Li-Ion Battery
Self-adaption to BMS
PV String Input Data
Max. DC Input Power (W)
10400W
13000W
15600W
PV Input Voltage (V)
550V (160V~800V)
MPPT Range (V)
200V-650V
Start-up Voltage (V)
160V
PV Input Current (A)
13A+13A
26A+13A
26A+13A
No.of MPPT Trackers
2
No.of Strings Per MPPT Tracker
1+1
AC Output Data
Rated AC Output and UPS Power (W)
8000W
10000W
12000W
Max. AC Output Power (W)
8800W
11000W
13200W
Peak Power (off grid)
2 times of rated power, 10 S
AC Output Rated Current (A)
12A
15A
18A
Max. AC Current (A)
18A
23A
27A
Max. Continuous AC Passthrough (A)
50A
50A
50A
Output Frequency and Voltage
50 / 60Hz; 400Vac (three phase)
Grid Type
Three Phase
Current Harmonic Distortion
THD<3% (Linear load<1.5%)
Efficiency
Max. Efficiency
97.60%
Euro Efficiency
97.00%
MPPT Efficiency
99.90%
Protection
PV Input Lightning Protection
Integrated
Anti-islanding Protection
Integrated
PV String Input Reverse Polarity Protection
Insulation Resistor Detection
Residual Current Monitoring Unit
Output Over Current Protection
Output Shorted Protection
Output Over Voltage Protection
Surge protection
DC Type II / AC Type II
Certififications and Standards
Grid Regulation
IEC61727, IEC62116, IEC60068, IEC61683, NRS 097-2-1
Safety EMC/Standard
IEC62109-1/-2, IEC61000-6-1, IEC61000-6-3, IEC61000-3-11, IEC61000-3-12
General Data
Operating Temperature Range (ºC)
-25~60ºC, >45ºC Derating
Cooling
Smart cooling
Noise (dB)
<30 dB
Communication with BMS
RS485; CAN
Weight (kg)
36.8
Size (mm)
422W×658H×281D
Protection Degree
IP65
Installation Style
Wall-mounted
Warranty
5 years
Package
Product Detail
Packing & Delivery
Company Profile
FAQ
Are you a factory or a trading company?
partners. Full certificates with competitive price.
How about the delivery time?
Usually need 10-15 days to prepare. We will update the info for you during our production.
Can i install them by myself?
What is the payment method?
How about the after sales?
Damage in transit will be resolved according to the contract terms.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Y Original Xiaomi Gokart PRO Lamborghini Outdoor Sports Playground Kids Electric Go Karts
[EU Warehouse] Drop Shipping Kugoo Kirin G3 Electric Scooter Free Delivery 936wh Power 1200W Motor
Talaria R Mx4 8000W Electric Mx Bike Central Motor Ready Shipment Stock Aluminium Alloy Frame Surron Light Bee
Arctic Leopard Cheetah Exe 880 125km /H 105V 58ah High Performance Electric Dirt Bike
Revo Vm IV 8kw Hybrid on/off Grid Solar Inverter Built-in Two 4000W MPPT Solar Charge Controller
Shenzhen SORO Electronics Co., Ltd.
off Grid Solar Power System 5kw 10kw Home Solar Hybrid Inverter Manufacturer
Guangdong Solarthon Technology Co., Ltd.
3kVA Honle 2.55kw 2400W Power Solar Hybrid Inverter with Solar Charger Controller