Eyg6500ge Rate 5000W Max 5500W Petrol Engine Genset Gasoline Generators
Min Order 50 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 272 people viewed
Quantity
Zhejiang Leiya Electronics Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
EYG6500GE
1 Year
1 Year
AC Single Phase
Hand Start
Single-Phase
5-10kW
Standard
5000W
5500W
Copper
25L
420cc
11h
2X230VAC
76kgs
ERAYAK
Five Layer Corrugated Cardboard Box+Air Column Bag
590*430*430mm
China
Product Description
Advantage
Clean Power for Home & Sensitive Devices-The Erayak EYG6500GE gasoline power generator has a 420cc 4-stroke OHV gasoline engine and delivers 5000/5500 watts of power for homes, RVs, trucks and more. With two covered 230V 16A sockets. Clean power for devices such as cell phones, tablets, coffee machines, LEDs, refrigerators, microwaves, laptops, air conditioners and more.
Product Description
Specifications
Frequency (Hz)50 /60
Max. Power (W)5500
Rated. Power (W)5000
Rated Voltage(V)110,120, 220, 230, 240
Rated Current (A)46.7 / 21.7
TypeMagnet Motor, Single Phase
DC Output12V5A or  (USB 5VDC2.1A)
Engine ModelLY190F1
Engine TypeSingle-Cylinder , OHV , 4-Stroke , Air-Cooled , Gasoline Engine
Displacement  (CC)420
Power/ Speed( kW/r/min)9.0 / 3600
FuelUnleaded Gasoline
Fuel Tank Capacity (L)25.0
Oil Capacity (L)1.10
Continuous Working Hours11h
Starting SystemE-starter(with Battery)
Operating Noise Level(7m) dB75
Machine Dimension680*515*535mm
Package Dimension(air column bag )745*540*560mm
N.W. / G.W.76 / 84 KG
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Eyg9000ge Erayak Portable Petrol Electric Power Back up Generator Gasoline 7kw 7.5kw 7000W 7500W Gasoline Generators for Home Use
8.0kw 8.5kw Gasoline Engine Air-Cooled Power Portable Petrol Generator with ATS Eyg9500ge
650W 720W Gasoline Generator 220V 230V 110V 120V Single-Cylinder Portable Generator Eyg950
Eyg8000ge 6000W 6500W Dual Fuel Ohv Portable Generator with Handle and Wheels
Portable 7.2kw Gas Power Generators Petrol Gasoline Fuel Less Engine Generator
Fujian Extec Power Machinery Co., Ltd
Factory Gasoline Engine 3kw Portable Petrol Open Frame Generator
UNITED POWER EQUIPMENT CO., LTD.
1.8kw 24V DC Portable Super Silent Gasoline Electric Generator for Truck Bed Food Van Semi Trailer RV Motorhome Camping