F50-02-2.54 Quick in Wire PCB Spring Terminal Block 2.54mm Screwless Terminal Block
Min Order 1000 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 370 people viewed
Quantity
Hangzhou EK-Link Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
F50-02-2.54
PCB, Cable, Computer, Communication, Car, Mobile Phone, Integrated IC, Wer Supply, Battery
Resistance to Environmental
Push-Pull Connection
Rectangle
Screws Fixed
Sealed Electric Connector
Environmental Protection
Injection Molding
AC/DC
Ek-Link
Bag or Carton
China
Product Description
   Details :
Electrical Specification:
UL
Rated Voltage:300V
Rated Current:10A
Pitch(MM)
Poles
2P-24P
Solid Wire (AWG)16-24
Temperature range for usage:-40ºC ~ +105ºC
Pin HeaderBrass,Tin plated
HousingPA66 or Nylon
Payment TermT/T, PayPal, Western Union
Accepted Payment Currency
Packaging DetailCarton or Customized
Delivery Time7-10 days after confirm order
Delivety PortShanghai
Accepted Delivery Terms
FOB, CIF, EXW etc.
 For more information pls visit our website: http://www.made-in-china.com/showroom/eklink8 , thanks!
Our Advantages:
1.Professional manufacturer, 100% tested.
2.Customers solutions in days, not weeks.
3. Warmly services with careful attentions.
4.Can provide your specific inquiry within 24 hours.
5.Save much costs, bring more benefit for customer to expand business.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Eco-Friendly Brass Screw Terminal Block Connectors for Reliable PCB Use
Wholesale Price Customized Female Solder Brass Connectors Welding Terminal
F75-D-5.08 Pitch 5.08mm Head for Pluggable Terminal Blocks Connector
Brass Conductor Screw Busbar Terminal Block with Holder
Wonke Electric Co., Ltd.
Ut 16 - Feed Through Screw DIN Rail Screw Terminal Block Ns35/7.5
Chuzhou Utility Electrical Co., Ltd.
UK 16n Phoenix Type Universal Modular Terminal Block
HENSWELL ELECTRIC CO., LTD.
Ceramic Heater Band Heater Ceramic Insulator Steatite Ceramic Beads 1 Hole to 8 Holes
Wuhan Elite Industry Co., Ltd.
Sample Customization OEM ODM Factory High Quality Terminal Block Connector
Shenzhen Jinling Electronics Co., Ltd.
DIN Rail Mounted Terminal Block Spring Terminal Block 4mm 4way