Factory Price QC12K-4X2500 Hydraulic Shearing Machine
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 252 people viewed
Quantity
Nantong Xintongwei Machine Tool Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 4 years
Profile Certified by SGS/BV
QC12K-4X2500
Online Support
Semi-automatic
CE, ISO 9001:2000
New
1 Year
26-29 Times Per Min
4mm
XTW
Standard
2700mmX1600mmX1900mm
China
Product Description
  • The motors for backgauge are controlled by inverter, which can achieve high positioning accuracy 0.05mm of the backgauge by changing the frequency and voltage of motor.
  • Top blade with two cutting edges and bottom blade with four cutting edges (6CrW2Si).
  • Hydraulic overload can be protected by overflow valve, knife rack returns by Nitrogen cylinders.
  • Foot switch with emergency button can stop the machine immediately when accident happens.
  • Adjusting knife gap between upper and bottom blades can achieve better cutting performance.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
16mm Carbon Steel Plate Shearing Machine, Pneumatic Rear Support 2500mm Working Length
CNC Practical Small Press Brake 40tons 1600mm Working Length Tp10s Controller
CNC Hydraulic Guillotine Shearing Machine QC11K-16X2500 Servo Motor Driven Backgauge
CE Steel Plate Guillotine Shear, Hydraulic Shearing Machine QC11K-10X2000
Nanjing Huhong Machinery Technology Co., Ltd.
CNC Hydraulic Gulliton Metal Plate Cutting Machine for 16mm Thickness