HDPE Water Pipe DN20-1600 Pn6-16 Thickness 2mm-150mm for Water Supply / Irrigation / Drainage / Sewerage / Gas Transport
Min Order 100 Meters
Availability In Stock
Shipping From Shandong, China
Popularity 525 people viewed
Quantity
Shandong Kangyu Pipe Industry Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
HDPE Pipe
Online After-Sales Service
1 Year
HDPE
Thermoplastics Pipes
<0.01%
<0.4%
41~50MPa
Pn4 Pn5 Pn6 Pn8 Pn10 Pn12.5 Pn16 Pn20 Pn25
Welding
CE, SGS, ISO, CNAS, IAF
KANGYU
Standard Export Packing
DN20-1600 mm
Shandong, China
Product Description
Product Description
MaterialHigh-Density Polyethylene (PE100)
Specificationfrom DN20mm to DN1600mm
Pressure Rating0.4Mpa, 0.6MPa, 0.8MPa, 1.0MPa, 1.25MPa, 1.6MPa, 2.0Mpa, 2.5Mpa
CertificationCE, SGS, ISO, CNAS, IAF
ConnectionWelding
ColorBlack, blue, white or Customized
Product Parameters
Pressure Rating
0.4MPa
0.5MPa
0.6MPa
0.8MPa
1.0MPa
1.25MPa
1.6MPa
2.0MPa
2.5MPa
Outside Diameter
PN4
PN5
PN6
PN8
PN10
PN12.5
PN16
PN20
PN25
SDR41
SDR33
SDR26
SDR21
SDR17
SDR13.6
SDR11
SDR9
SDR7.4
Wall Thickness (en)
20
Our Advantages
Company Profile
Our History
Our Factory
Certifications
FAQ
Q1: May I get one sample before placing order?
Q2: Which payment is available for your company?
A: T/T, L/C or Ali trade insurance. You can choose the one which is convenient for you.
Q3: How and when can I get my goods after payment?
Q4: Is there any possible to use my appointed label or package?
A: Yes. If needed, we'd like to use label or package according to your requirement.
Q5: How can you guarantee the goods you offer is qualified?
Q6: Is the price on this page correct?
A: The listed price is only for reference, for latest price, pls contact us directly.
Q7: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you free samples, just need to pay the freight cost.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
PPR PVC Pipe Clamp Tubing Clip Fast Fittings
Diameter 750mm High Density Polyethylene PE Drainage Pipe HDPE Pipe
China Supplier Plumbing Materials Colorful PPR Pipe Fittings with Size 20mm-110mm
High Quality HDPE Ball Valve /Female Male Thread Fittings for Water Supply
Shandong Donghong Pipe Industry Co., Ltd.
Pn16 Srtp Steel Wire Skeleton Reinforced Composite HDPE Pipe for Water Supply
Jiangsu Langboone Pipe Manufacturing Co., Ltd.
Plastic PVC Corrugated Flexible Cable Conduit
Qingdao Eastop Plastic Product Co., Ltd.
Flexible Stainless Steel Corrugated Gas Connection Hose with Braid Inside PTFE Tube Hydraulic Hose
Zhaoqing High-tech Zone Dongshi Machinery Technology Co., Ltd.
Durable Black Round PE Gas Pipe for Urban Transport Networks
Shandong Jinhong Pipe Industry Co., Ltd.
Factory Outlet 1.5inch Nh Coupling Rubber Hoses White PVC Lay Flat Hose Red Fire Hose