Hadsto BSPT Fractional Tapered Pipe Threads Inserts 16er11/14/19 BSPT HS5125
Min Order 10 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Shandong, China
Popularity 411 people viewed
Quantity
Jinan Terry Cnc Tool Limited Company
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
16ER11/14/19 BSPT HS5125
N/a
N/a
with Logo Printing
Middle
Non-Customized
Cutting Tool
Stainless Steel
GS, CE
PVD
Grey/Black/Golden
High Precision
10PCS
UPS/FedEx/DHL/TNT/EMS
Motorize, Manual
Short
TNT\DHL\ FedEx\ EMS\ UPS
L/C T/T D/P Western Union/ Paypal
16er11/14/19 BSPT HS5125
Universal Material
HADSTO
Standard Export Carton
15cm*10cm*2cm
China
Product Description
Product Description
16ER11/14/19 BSPT HS5125:
*Cutting type: external thread (E)
*Cutting direction: right-handed (R)
*Pitch: 11 teeth per inch
*Base grade: HS5125
*Basic size: 9.525mm
*Coating: PVD coating, the main component is AlTiN
16ER AG60 HS5125universal pitch 1-3 for external threads]
16IR AG60 HS5125universal pitch 1-3 for internal threads]
16ER 100ISO HS51251.0 pitch external threads]
16IR 100ISO HS5125internal thread 1.0 pitch]
16ER 125ISO HS5125external thread 1.25 pitch]
16IR 125ISO HS5125internal thread 1.25 pitch]
16ER 150ISO HS5125external pitch 1.5]
16IR 150ISO HS5125inner thread 1.5 pitch]
16ER 175ISO HS5125external thread 1.75 pitch]
16IR 175ISO HS5125internal thread 1.75 pitch]
16ER 200ISO HS51252.0 pitch external threads]
16IR 200ISO HS5125inner thread 2.0 pitch]
16ER 250ISO HS51252.5 pitch external threads]
16IR 250ISO HS5125internal thread 2.5 pitch]
16ER 300ISO HS5125external thread 3.0 pitch]
16IR 300ISO HS5125internal thread 3.0 pitch]
16ER G60 HS5125universal pitch 1.5-3 on external thread]
16IR G60 HS5125internal thread 1.5-3 universal pitch]
16ER 11W HS512555° Fractional Straight Male 11 Thread]
16IR 11W HS512555° Inch Straight Inside Thread 11 Threads
16ER 14W HS512555° inch straight outer teeth 14 teeth
16IR 14W HS512555° Inch straight tube inner teeth 14 teeth
ModelDescription
16 ER 8W HS8125 male thread
16 ER 11W HS5125/fractional 11 tooth male thread
16 ER 12W HS5125 male thread
16ER 14W HS5125/Fractional 14 Thread Male
16ER 19W HS5125/fractional 19 tooth male thread
16ER 11BSPT 55 degree tapered pipe thread HS5125 male thread
16ER 14BSPT 55 degree conical pipe thread HS5125 male thread
16ER 19BSPT 55 degree conical pipe thread HS5125 male thread
Main Products
Cutting ToolsMeasuring Tools
Carbide InsertVernier Caliper
Tool HolderDigital Caliper
Boring BarDial Indicator
End MillsDigital Indicator
ReamersComparator
Collet ChuckTool Adjusters
Drill BitCaliper Gauges
Milling CutterGauge Blocks
Hand TapsGauges
Machine TapsMicrometer
Detailed Photos
Detailed Photo
Packaging & Shipping
Packaging:
Packaging:10 pcs/plastic box, then by carton;
1.Wrap each product with foam
2.Put the product into the carton
3 .Seal the outer packing with tape
Shipping:
Delivery time:Short;
Price terms:EXW, FOB, CFR, CIF.
Payment terms: T/T, Paypal, Escrow, L/C, Western Union.
FAQ
FAQ:
1.Why customers choose us ?
We can supply products with very high efficiency and very competitive prices.
There are some qty in stock.
There are many famous brands we are selling.
2.If our products are original imported ?
Yes.We promise our products are 100% original.
3. Do you provide after-sales service?
4. How can I pay for my purchase?
 T/T, Paypal, Escrow, L/C, Western Union.
5. How long is our order delivery time?
Almost most of the goods can be shipped within a week.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Popular Tungsten Tool Manufacturer Carbide Inserts Vcmt160404-Sm IC907
High Quality Cutting/Turning Tool Walters Carbide Inserts Wcmt040204-FM2
Kennametals Carbide Inserts Vbgt110302HP Kc5025 High Quality Lathe CNC Cutting Turning Tool
Machinery Tool Turning Tools Carbide Inserts Scmt09t308-Hm Ybc252
China Supplier Haedened Steel 4 Jaw EDM Pneumatic Chuck
NEXTAS CO., LTD
T-One Star and Tsugami CNC Lathe Carbide Collet Chuck & Guide Bush
Shenzhen Jingzuan Intelligent Manufacturing Co., Ltd.
Jab Milling Drill Tool High Speed Dust-Proof Rotary 0.01mm Pneumatic Collet Chuck CNC Collet Chucks with Air or Oil Pressure