High Air Volume Centrifugal Blower Fan (C4E-355.95)
Min Order 2 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 274 people viewed
Quantity
Wenzhou Jason Fan Manufacturer Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 18 years
Profile Certified by SGS/BV
C4E-355.95
Metal
Aluminium
Centrifugal Fan
AC
Wall Fan
RoHS, ISO, CE, CCC
Single Phase AC 115V/230V/400V
355mm
1505-1711cfm
Metal Blade Centrifugal Fans
One Year Guarantee Time
Direct Cooling
Jason Fan
Metal Blade Centrifugal Fans Are Packed 1PC/CTN
ce
Zhejiang, China
Product Description
C4E-355.95
Motor
Cage type capacitor structure external rotor motor
Impeller
Impact molding of aluminium alloy plate
Allowable environment temperature and
humidity range:(under unconcretionary condition)
-40ºC ~ +70ºC (temperature) 0% ~ 95% (humidity)
Protection
Motor Internal with automatic recovery thermal protector
Withstand Voltage
AC 1,800V , 1 min at 0.5mA, 50/60 Hz
Insulation Grade
design according to IEC61858 Grade F,
Protection Grade
IP44
Quick Details:
TypeCentrifugal Fan
ImpellerBlack PA nylon one-time injection moulding
Motor StructureShaded pole/cage type capacitor structure external rotor motor
ProtectionAutomatic recovery thermal protector
Temperature & Humidity-30ºC ~ +65ºC, 0% ~ 95%
Withstand VoltageAC 1800V at 0.5mA 50/60Hz
Power connectionUL3266-18 Lead wire
Protection GradeIP44
Insulation SystermF
Model NumberC4E-355.95
Voltage230VAC
Power:50/60Hz
Air Volume1505-1711CFM
Speed1380-1550RPM
CertificationCE, ROHS,
Unit weight4.7KG
ColorGrey
Packaging & Delivery:
Packaging Details: 1 PCS/CTN
Weight: 5.7KGS/CTN
Size: 39*39*21 cm
Delivery Detail (sample): Shipped in 3-8 days after payment
FAQ
 Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory.
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
Q: What products do you make?
Q: What information do you need in order to get a quotation?
Q: Can I have samples for testing before placing orders?
Q: Can I have a discount for the quoted price?
A:  Yes. The price is quoted based on the quantity.
Q: How is your quality control systerm?
Q: Does the product have CE,UL etc approval?
A : Yes. All of our products have CE,RoHS approval, some have UL approval.
Q: Can you make the fan with our company's logo?
A : Yes.
Q: What is your payment term?
A : TT,LC.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
171X150X52mm High Speed Axial Flow Cooling Fan Fj15052ab for UPS and Panel
High Air Flow Ventilation Fan (FJK6626M)
Jasonfan 280*280*80mm Axial Fan UL Certificated Cooling Fan
Quality Duct Boosting Air Blower Inline Fan Hydroponics Ventilation Equipment
Foshan Brespalin Co., Ltd
980mm Diameter 6 Blades 1wr Axial Fan Impeller for Wood Dryers
UTEK-DELE Technology Changzhou Co., Ltd.
Cooling Fan 25490 Round Metal Dia. 254mm Axial Fan for Welding Machine Fj25490mab