Inventronics Eud-480s560dt 480watt 0.435-5.6A 5A 43~110VDC LED Driver for Street Lights
Min Order 100 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 460 people viewed
Quantity
Hangzhou Felicidad Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 5 years
Profile Certified by SGS/BV
EUD-480S560DT
Light, Industry, Construction, Digital Products, Vehicle
Single
LED Constant Current
Electronic Step-down Transformer
TUV, CE, RoHS, ISO9001, CCC
Constant Current Source
PFAW
Booster Type
AC85-265
SMD
Inventronics
Inventronics Eud-480s560dt LED Street Light Driver
0.435-5.60A Adjustable Output 2A 5.6A 5A 3A 4A
57~152VDC DC 60V 70V 72V 80V 90V 100V 110V 120V
5-7 Years
Isolated 0-10V/PWM/3-Timer-Modes Digital Dimmable
IP66 or IP67 and UL Dry Damp Wet Location
Dm 6kv, Cm 10kv
Super High Efficieny, up to 95%
0.99 at 120VAC; 0.96 at 220VAC
All-Around Protection: Ovp, SCP, Otp
Type Hl, for Class I Division 2 Hazardous Location
Output Lumen Compensation Dim-to-off Programmable
LED Grow Lights, Fishing Lamps, Street Lighting
3 to 60 Working Days Due to Models and Quantity
by Sea, by Train, by Air, by Express DHL FedEx etc
Inventronics
4PCS Per Inner Tray, 8PCS Per Brown Carton
10.32"x4.93"x1.72" inches (262x125x43.5mm), 2650g
Hangzhou, Zhejiang, China
Product Description
Product Parameters
Models:
Adjustable Output Current Range
Full-Power Current Range (1)
Default Output Current
Input Voltage Range(2)
Output Voltage Range
Max. Output Power
Typical
Efficiency
(3)
Power Factor
Model Number
(6)
120Vac
220Vac
0.105-1.40A
1.05-1.40A
1.4 A
90~305Vac/
127~300Vdc
171 ~ 457Vdc
480W
95.0%
0.99
EUD-480S140DT
2.8A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
86 ~ 228Vdc
480W
94.0%
0.99
EUD-480S280DT
4.2A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
57 ~ 152Vdc
480W
94.5%
EUD-480S420DT
5.6A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
43 ~ 110Vdc
480W
94.0%
EUD-480S560DT (4)
0.750 - 10.0A
10.0A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
24 ~ 64Vdc
480W
94.0%
EUD-480S10ADT (4)
Notes: (1) Output current range with constant power at 480W.
(3) Measured at 100% load and 220Vac input (see below "General Specifications" for details).
(4) SELV output.
Product Description
Fetaures:
Ultra High Efficiency (Up to 95.0%)
Full Power at Wide Output Current Range (Constant Power)
Thermal Sensing and Protection for LED Module
Isolated 0-10V/PWM/3-Timer-Modes Dimmable
Digital Dimming
Dim-to-Off with Standby Power ≤ 0.5 W
Always-on Auxiliary Power: 12Vdc, 200mA (Transient Peak Current up to 400mA)
Output Lumen Compensation
Input Surge Protection: DM 6kV, CM 10kV
IP67 and UL Dry / Damp / Wet Location
SELV Output
TYPE HL, for use in a Class I, Division 2 hazardous (Classified) location
7 Years Warranty
Descriptions:
The EUD-480SxxxDT series is a 480W, constant-current, programmable LED driver that operates from 90-305Vac input with excellent power factor. It is created for many lighting applications including high bay, high mast, aquaculture and sports, etc. It provides a dim-to-off mode with low standby power. The high efficiency of these drivers and compact metal case enables them to run cooler, significantly improving reliability and extending product life. To ensure trouble-free operation, protection is provided against input surge, output over voltage, short circuit, and over temperature.
Detailed Photos
Company Profile
Contact Us For Detailed Technical Sheet And More Professional Support:
Carmen Chan
Sales Manager
Add:
Tel: +86 17816199679
Related Products
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Inventronics 300W 320W 350W Smart Programmable 0-10V Dimmable LED Driver for Grow Lights
Inventronics Branded EUD-600S210DT 600 W 0.168-2.1A 143~357VDC Intelligently Programmable LED Street Light Driver
Inventronics Eum-100s150dg 100W 105-1500mA 1000mA 1050mA 1200mA 34~95VDC 48V 60V 80V 90V LED Driver
Inventronics 240W Smart-Controlled 0-10V PWM Timer Dimming COB LED Grow Light Driver
200W OEM ODM Dimmable Street Lighting Constant Current LED Drivers with Surge Protection
Ningbo Addlux Electric Co., Ltd.
18W 24W 36W 48W 60W Driver Power Supply Designed Specifically for Lighting Fixtures
Hunan Zhongyang Optoelectronic Technology Co.,LTD
OEM/ODM 100W, 200W, 300W LED Driver with High Efficiency 3 Years Warranty LED Power Supply
Topwin Co., Ltd.
Euchips 12/20/40W Tunable White Constant Current 0-10V CCT Lighting Dimmable LED Driver
Shenzhen Eudimming Electronic Co., Ltd.
Factory OEM/ODM 12W/20W/30W/50W IP44 IP20 Super Thin LED Driver Power Supply with TUV/CE/UL/RoHS/ISO9001
Ninghai Yingjiao Electrical Co., Ltd.
IP 68 Waterproof DC DC Converter Factory Price 120W Buck 48V To12V 10A Ws-48t1210