Inventronics Eud-600s140dt 600W 0.11-1.40A 1400mA High Power Street Lighting LED Driver
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 260 people viewed
Profile Certified by SGS/BV
EUD-600S140DT
Electronic Step-down Transformer
TUV, CE, RoHS, ISO9001, CCC, Bis, FCC, ENEC, CB, Ks, Kcc, cUL, Global-Mark, EMC
Constant Current Source
Isolated 0-10V/PWM/3-Timer-Modes Dimmable
AC 90-305V Input, DC Output
Inventronics
Inventronic 500W 600W IP67 LED Fishing Lamp Driver
0.11-1.4A 0.136-1.7A 0.168-2.1A 0.224-2.8A 1-12.5A
214~545VDC 176~441VDC 143~357V 41~101V 24 ~ 60VDC
Dm 6kv, Cm 10kv
Super High Efficieny, up to 95%
0.99 at 120VAC; 0.96 at 220VAC
Inventronics
2PCS Per Inner Tray, 4PCS Per Brown Carton
10.83"x5.67"x1.91" inches (275x144 x48.5mm), 3325g
(6)
120Vac
220Vac
0.11-1.40A
1.10-1.40A
1.4 A
90~305Vac/
127~300Vdc
214 ~ 545Vdc
600W
95.0%
0.99
EUD-600S140DT
1.7A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
176 ~ 441Vdc
600W
94.0%
0.99
EUD-600S170DT
2.1A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
143 ~ 357Vdc
600W
94.5%
EUD-600S210DT
2.8A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
108 ~ 268Vdc
600W
95.0%
EUD-600S280DT
4.2A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
72 ~ 178Vdc
600W
94.5%
EUD-600S420DT
5.6A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
54 ~ 134Vdc
600W
94.5%
EUD-600S560DT
7.0A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
41 ~ 101Vdc
600W
94.0%
EUD-600S740DT (4)
9.8A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
31 ~ 76Vdc
600W94.0%0.990.96
EUD-600S980DT (4)
1.0 - 12.5A
12.5A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
24 ~ 60Vdc
600W
94.0%
EUD-600S12ADT (4)
Notes: (1) Output current range with constant power at 600W.
(3) Measured at 100% load and 220Vac input (see below "General Specifications" for details).
Fetaures:
Ultra High Efficiency (Up to 95.0%)
Digital Dimming
Dim-to-Off with Standby Power ≤ 0.5 W
Always-on Auxiliary Power: 12Vdc, 200mA (Transient Peak Current up to 400mA)
Output Lumen Compensation
Input Surge Protection: DM 6kV, CM 10kV
Descriptions:
The EUD-600SxxxDT series is a 600W, constant-current, programmable LED driver that operates from 90-305Vac input with excellent power factor. It is created for many lighting applications including high bay, high mast, aquaculture and sports, etc. It provides a dim-to-off mode with low standby power. The high efficiency of these drivers and compact metal case enables them to run cooler, significantly improving reliability and extending product life. To ensure trouble-free operation, protection is provided against input surge, output over voltage, short circuit, and over temperature.
* CAPTCHA
Inventronics EUDud-600S12ADT 600W AC 110V 220V Input 1A-12.5A 24~60VDC 36V 48V COB LED Grow Light Driver
48V 200ah LiFePO4 All in One Household Solar Energy Storage Photovoltaic System
Inventronics Eum-150s420dg 150W DC 24V 36V 48V Constant Current Dimmable LED Driver
Indoor Hydroponics Desktop LED Grow Light Box for Vegetables Fruits Herbs Flowers Plants
200W OEM ODM Dimmable Street Lighting Constant Current LED Drivers with Surge Protection
Ningbo Addlux Electric Co., Ltd.
18W 24W 36W 48W 60W Driver Power Supply Designed Specifically for Lighting Fixtures
Hunan Zhongyang Optoelectronic Technology Co.,LTD
OEM/ODM 100W, 200W, 300W LED Driver with High Efficiency 3 Years Warranty LED Power Supply
Topwin Co., Ltd.
Euchips 12/20/40W Tunable White Constant Current 0-10V CCT Lighting Dimmable LED Driver
Shenzhen Eudimming Electronic Co., Ltd.
Factory OEM/ODM 12W/20W/30W/50W IP44 IP20 Super Thin LED Driver Power Supply with TUV/CE/UL/RoHS/ISO9001
Ninghai Yingjiao Electrical Co., Ltd.
IP 68 Waterproof DC DC Converter Factory Price 120W Buck 48V To12V 10A Ws-48t1210