Inventronics Eud-600s420dt 600 Watts 0.336-4.20A 72V~178VDC AC DC Public Lighting LED Driver
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 341 people viewed
Profile Certified by SGS/BV
EUD-600S420DT
Light, Industry, Construction, Digital Products, Vehicle
Electronic Step-down Transformer
TUV, CE, RoHS, ISO9001, CCC
Constant Current Source
Isolated 0-10V/PWM/3-Timer-Modes Dimmable
Booster Type
Inventronics
Inventronic Eud-600s420dt 600 Watts Lightingdriver
0.11-1.4A 0.136-1.7A 0.168-2.1A 0.224-2.8A 1-12.5A
214~545VDC 176~441VDC 143~357V 41~101V 24 ~ 60VDC
Dm 6kv, Cm 10kv
Super High Efficieny, up to 95%
0.99 at 120VAC; 0.96 at 220VAC
Inventronics
2PCS Per Inner Tray, 4PCS Per Brown Carton
10.83"x5.67"x1.91" inches (275x144 x48.5mm), 3325g
(6)
120Vac
220Vac
0.11-1.40A
1.10-1.40A
1.4 A
90~305Vac/
127~300Vdc
214 ~ 545Vdc
600W
95.0%
0.99
EUD-600S140DT
1.7A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
176 ~ 441Vdc
600W
94.0%
0.99
EUD-600S170DT
2.1A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
143 ~ 357Vdc
600W
94.5%
EUD-600S210DT
2.8A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
108 ~ 268Vdc
600W
95.0%
EUD-600S280DT
4.2A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
72 ~ 178Vdc
600W
94.5%
EUD-600S420DT
5.6A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
54 ~ 134Vdc
600W
94.5%
EUD-600S560DT
7.0A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
41 ~ 101Vdc
600W
94.0%
EUD-600S740DT (4)
9.8A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
31 ~ 76Vdc
600W94.0%0.990.96
EUD-600S980DT (4)
1.0 - 12.5A
12.5A
90~305 Vac/
127~300 Vdc
24 ~ 60Vdc
600W
94.0%
EUD-600S12ADT (4)
Notes: (1) Output current range with constant power at 600W.
(3) Measured at 100% load and 220Vac input (see below "General Specifications" for details).
Fetaures:
Ultra High Efficiency (Up to 95.0%)
Digital Dimming
Dim-to-Off with Standby Power ≤ 0.5 W
Always-on Auxiliary Power: 12Vdc, 200mA (Transient Peak Current up to 400mA)
Output Lumen Compensation
Input Surge Protection: DM 6kV, CM 10kV
Descriptions:
The EUD-600SxxxDT series is a 600W, constant-current, programmable LED driver that operates from 90-305Vac input with excellent power factor. It is created for many lighting applications including high bay, high mast, aquaculture and sports, etc. It provides a dim-to-off mode with low standby power. The high efficiency of these drivers and compact metal case enables them to run cooler, significantly improving reliability and extending product life. To ensure trouble-free operation, protection is provided against input surge, output over voltage, short circuit, and over temperature.
* CAPTCHA
Inventronics 300W 320W 350W Smart Programmable 0-10V Dimmable LED Driver for Grow Lights
Inventronics Branded EUD-600S210DT 600 W 0.168-2.1A 143~357VDC Intelligently Programmable LED Street Light Driver
Inventronics Eum-100s150dg 100W 105-1500mA 1000mA 1050mA 1200mA 34~95VDC 48V 60V 80V 90V LED Driver
Inventronics 240W Smart-Controlled 0-10V PWM Timer Dimming COB LED Grow Light Driver
12W Triac Dimming LED Driver with High Pfc
Zhong Shan Hai Sen Electronics & Lighting Co., Ltd.
1-10V Power Supply Wall Washer Driver 200W 24V Dali Dimming 0-10V Driver
Shenzhen Eudimming Electronic Co., Ltd.
UFO Outdoor Driver 150W Waterproof Non Isolated Power Supply Input Voltage AC170-264V Output 90-160V900mA Industrial and Mining LED Driver
Shenzhen Dexinqi Electronics Co., Ltd
OEM Manufacturer 15W/30W/45W/60W/75W/100W DC Switching Power Supply Ultra Slim LED Driver
Ninghai Yingjiao Electrical Co., Ltd.
3.1A Current 220-240V 75W Constant Voltage 24V CE Certificate LED Dimming Dali Driver
Small Size Driver Easy Application 10W Ceiling Light Driver Constant Current Dimmable Triac Driver