LED Lighting Power Supplies 12V SMPS Lrs-150-12 150W 5A 10A Rainproof IP67 AC DC Switch Power Supply
Min Order 5 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 496 people viewed
Quantity
Zhejiang Weihao Electronic Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 16 years
Profile Certified by SGS/BV
LRS-150-12
Single
3 Years
101 - 200W
110-220V
Both Series and Parallel Connections Are Possible
Self-excited Switching Power Supply
Frequency Modulation Type
Terminal Power Distribution Equipment
Two-way Transmission
PFAW
CE, RoHS
Weho
30ms/230VAC 12ms/115VAC at Full Load
85 ~ 264VAC 120 ~ 373VDC
47~63Hz
89%
<0.75mA / 240VAC
Weho
Carton or Plywood Case
99mm*82mm*30mm
Zhejiang
Product Description
Product Description
Features:
1.Full range AC 85-264V  Input
2. Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
3. 100% full load burn-in test
4. Low cost, high reliability
5. 36 months warranty
Detailed Photos
Product Parameters
ModelLRS-150-12LRS-150-15LRS-150-24LRS-150-36LRS-150-48
DC Voltage12V15V24V36V48V
Rated Current12.5A10A6.5A4.3A3.3A
Current Range0~12.5A0~10A0~6.5A0~4.3A0~3.3A
Rated Power150W150W156W154.8W158.4W
Ripple and Noise150mvp-p150mvp-p200mvp-p200mvp-p200mvp-p
Line Regulation±0.5%±0.5%±0.5%±0.5%±0.5%
Load Regulation±0.5%±0.5%±0.5%±0.5%±0.5%
Setup, Rise time500ms, 30ms/230VAC 500ms,30ms/115VAC at full load
Hold up time16ms/230VAC 12ms/115VAC at full load
Voltage Range85 ~ 264VAC 120 ~ 370VDC
Frequency Range47~63HZ
Efficiency87.5%89%89%89%90%
AC Current2.8A/115VAC 1.6A/230VAC
Inrush CurrentCOLD STAR 60A/230VAC
Leakage Current<0.75mA / 240VAC
Over Load110 ~ 140% rated output power
Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed
Working Temp-20 ~ +70ºC (Refer to "Derating Curve")
Working Humidity20 ~ 90% RH non-condensing
Storage temp,humidity-40 ~ +85ºC, 10 ~ 95% RH
Temp. Coefficient±0.03%/ºC (0 ~ 50ºC)
Withstand VoltageI/P-O/P:3.0KVAC I/P-FG:2KVAC O/P-FG:1.25KVAC
lsolation ResistanceI/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG:100M Ohms / 500VDC / 25ºC/ 70% RH
Demension159*97*30mm (L*W*H)
Weight/Packing0.48Kg
Company Profile
Packaging & Shipping
Certifications
FAQ
Q1:Are you a factory or trading company?
A1:We are factory.
Q2:Why choose us
Q3:How can I get the samples?
A3:You can pay for the sample this time, and we will refund the sample fee for the next batch order.
Q4:How to order?
A4:Please contact us online to send you a proforma invoice or send us your purchase order by email.
Q5:How many years warranty of your switching power supply?
A5: Three years.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Voltage Regulator DC-DC 12V Step up to DC 24V Boost Power Supply Transformer Converter for Truck Bus
High Power Switching Power Supply Sp-15000 15000W 24V 36V 48V 60V 110V 220V AC to DC Industrial SMPS Power Supply
Dr EDR Mdr Hdr Ndr Series 75W 120W 240W 12V 24V 36V 48V Industrial Power Supply SMPS DIN Rail 12V 75W AC DC Switching Power Supply for Factory Automation
Ad Series Battery Charger Ad-55 13.8V 13.4V 27.6V 26.5V Ad-155 13.8V 5V 13.3V 27.6V 27.1V 54V 53.5V AC to DC Switching Power Supply
Dfaasd Fasf a Afs
ANSHAN XBHY TRADING CO., LTD.
TH110D20ZZ-220AC High Frequency Switching Power Supply/Power Module/Rectifier Module /Battery Module
Shijiazhuang Tonhe Electronics Technologies Co., Ltd.
Switching Power 110V-220V to 5V 12V 24V 1A 2A 3A 5A 100W 200W 300W 400W 60W 150W for LED CCTV AC DC Switching Power Supply
Dongguan Changyue Industry Co., Ltd.
Microwave Variable Frequency Power Supply 2kw 2000W
Xi'an Feng Yu Industry Co., Ltd.
China Manufacturer of Industrial Control System Power Supply DIN Rail
Ninghai Yingjiao Electrical Co., Ltd.
150W 12V 12.5A Switching Power Supply with CE and RoHS