Nms-1500-24 Solar Inverter Household Photovoltaic Energy Storage Inverter
Min Order 50 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 525 people viewed
Quantity
New Idea Electric Co.,Ltd.
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
NMS-1500-24
Paid on-Site Installation
Paid on-Site Installation
Active Inverter
Single
CE, ISO9001
DC/AC Inverters
Solar Power
Half-Bridge Type
Sine Wave Inverter
1500W/1500va
170~280VAC(for Personal Computers)
50 Hz/60Hz(Auto Sensing)
230VAC±5%
24VDC
10ms
NICEA
Carton or Wooden Crate
Wenzhou, Zhejiang, China
2201
Product Description
Pure  sine  wave  solar  inverter(on/off  Grid)
Output power factor 1.0
WIFI&GPRS available forIOS and Android
 Inverter can run without battery
One-key  restoration  to  factory  Settings
Built-in  Lithium  battery  automatic  activation
Dual  communication  ports  for  Battery  communication
and  Wifi   communication
Built-in  120A  MPPT  Solar  charge:max6200W (for  3.6KW/4.2KW),max  6500W(for  6.2KW)
Built-in 80A MPPT Solar charge
max  6500W(for  3.6KW/48V)
High  PV  input voltage  range(60~500VDC)
Built-in anti-dust kit for harsh environment
Dual output
Output power factor 1.0
Dual communication ports for Battery
communication and Wifi communication
 Built-in 120A MPPT Solar charge:max6200W
(for 4.2KW),max6500W(for 6.2KW)
(Smart) battery charge design to optimize battery life
Dual output(the second load output power can be set from 20%to 70%)
>Product Data Sheet
MODELVICTOR NMS-1000-12VICTOR NMS-1500-24
Rated Power1000W/1000VA1500W/1500VA
AC INPUT
Voltage230VAC
Selectable Voltage Range170~280VAC(For Personal Computers)
90~280VAC(For Home Appliances)
Frequency Range50 Hz/60Hz(Auto sensing)
AC    OUTPUT
AC Voltage Regulation230VAC±5%
Surge Power2000VA3000VA
Efficiency(Peak)PV to INV98%
Efficiency(Peak)Battery to INV94%
Transfer Time10ms
BATTERY
Battery Voltage12VDC24VDC
Floating Charge Voltage13.5VDC27VDC
Overcharge Protection16VDC32VDC
SOLAR   CHARGER   &AC   CHARGER
Solar Charger TypeMPPT
Maximum PV Array Power600W1200W
MPPT Range @Operating Voltage20~150VDC30~150VDC
Maximum PV Array Open Circuit Voltage Solar150VDC
Maximum Solar Charging Current40A
Maximum AC Charging Current40A
Maximum Solar+AC Charging Current80A
PHYSICAL
Dimension.H*W*D(mm)290*240*91
Cartoon Dimension,H*W*D(mm)340*295*145
Net Weight(kgs)3.53.6
Gross Weight(kgs)4.04.2
ENVIRONMENT
Humidity5%to 95%Relative Humidity(Non~condensing)
Operating Temperature-10ºC to 50ºC
STANDARD
Compliance SafetyCE
FAQ
Q:  Are you a factory or a trading company?
Q:  When is the delivery time?
Accurate information depends on the product and quantity, and we can further communicate.
Q:  Do you have a minimum order quantity requirement?
A:  The minimum order quantity for most products is 10 units.
Q:  How long is your warranty period?
A:  We provide customers with a 2-year warranty
Q:  Can you provide customized services?
A:  yes. We have been involved in OEM and ODM projects since 2001.
Only in this way can we provide professional customized services to our clients.
Q:  Do you have after-sales service?
A:  Yes, we have an after-sales service team.
Our after-sales engineers can provide support and guidance through video or phone when needed.
Q:  Do you conduct testing after production is completed?
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
10 Years of Production Experience, Inverter Charging All-in-One Machine, Rated Output Power of Inverter Power Supply 800W 1000W 1500W 2000W 3000W
New Idea Electric Co.,Ltd.
Sp Series 3200va/3000W Photovoltaic Household Inverter
Sp Series 4200va/3800W Household Photovoltaic Inverter, Solar Energy Storage Inverter
3000W 12V/24V/48V DC to AC 110V/230V Solar Power Inverter
Yueqing JYins Electric Technology Co., Ltd.
Split Phase PV Converter 48V 10kw 110V/240V 10kw on Grid off Grid Inverter Charger Hybrid Solar Inverter
Shenzhen ZLPOWER Electronics Co., Ltd.
High-Performance Integrated Lithium Battery Cabinet 3kw, 5kw, 8kw with MPPT Inverter
Lersion New Energy Technology (Shanghai) Co., Ltd.
St Series 48V/5000W/60A MPPT Hybrid Photovoltaic 3K 3.5K 4K 5K 3 Phase Solar Power Price on off Grid in Stock Enery Storage Inverter
Beny Solar Micro Inverter Smart Microinverter on Grid 2000W Home Solar System for Balcony System Solar Inverter with MPPT