Pan/PVC /PVDF Ultra Filtration Membrane Water Purifier Membranes Module UF-4046/90
Min Order 100 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Fujian, China
Popularity 276 people viewed
Quantity
Quanzhou Source Membrane Science & Technology Development Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 2 years
Profile Certified by SGS/BV
UF-90
Hollow
UF
20kg
U-PVC
PVC/PVDF/Pan
Inside-out
2000~6000lph
Epoxy Resin
One Months
SUOAI
Carton
0.5cbm
Quanzhou, Fujian, China
Product Description
SPECIFICATIONS
Suoai seven hole ultrafiltration membrane application field:
Household water purification  pool water food and water
Name
90A UF Membrane Module
Style no
SRUF-90A
Size
90*1160mm
Filter fineness
0.01mic
Shell material
UPVC
Pure water flux
1200L/H
Work pressure
0.1~0.3Mpa
Temperature
5~45ºC
Serive life
3 years
Membrane material
PVC
Output water quality
Turbidity   of produced water <0.1NTU; Microorganism, pathogen 99.999% removal
·        The 90A ultrafiltration membrane module is introduced in detail
·        Product Description:
·        Product model: SRUF-90A
·        Membrane material: PVC alloy
·        Retaining molecular weight: 80,000-100000 daltons
·        Inner/outer diameter of hollow wire: 0.9mm/1.6mm
·        Membrane silk type: internal pressure type hollow silk
·        Characteristics of membrane structure: hydrophilic double dense layer
·        Size: 90 * 1160
·        Membrane assembly area: 5M2
·        Pure water flux: 1000L/H
1. Central pipe structure, more uniform water distribution, better backwash effect;
3. Quick installation joint design, easy installation, fast, good sealing;
4 stainless steel clamp structure, no deformation, no water leakage.
5. The membrane material is anti-pollution, high strength and hydrophilic modified PVC.
6. Lasting and stable flux, strong anti-pollution ability and high mechanical strength.
7. It can withstand more than 200ppm chlorine environment for a short time, and the applicable pH range is 2-13.