Paper and Plastic Coating Machine (HZLM90-1300)
Min Order 1 Set
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 457 people viewed
Quantity
Jiangyin City Honghua Machinery and Equipment Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 14 years
Profile Certified by SGS/BV
HZLM90-1300
Support Overseas Installation and Commissioning
12 Months
Roll Coater
Mechanical
Automatic
Plastic
Plastic Film
Electronics, PE, EVA, Coating and Laminating
Roll Base Paper, Pet, BOPP, Non-Woven
Coating Grade PE,PP
1100-1500mm
0.012-0.035mm (Single Layer)
0-150m/Min
1000mm
Honghua
Plastic Film
Jiangyin, Jiangsu, China
Product Description
I.Main feature and performance
II.Main technical parameter:
1.Material Feeding canister and pole: diameter 90mm, L/D:32:1, mixed, material: 38CrMoAl,
hardness treatment, surface with Nitride;
2."T"pe stretchy mould: new type featheredge mould;
3.Coating material: PE,PP;
4.Coating width: 1100~1500mm;
5.Thickness of coating: 0.012~0.035mm(single layer);
6.Symmetrical degree of coating: +6%;