Pure-Air PA-1500FS-IQ Laser Fume Filter For 1300*900mm CO2 Laser
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Guangdong, China
Popularity 489 people viewed
Quantity
Dongguan Pure-Air Tech Co., Limited
VIP   Audited Supplier 9 years
Profile Certified by SGS/BV
PA-1500FS-IQ
CE
Vertical
Automatic
F5+F8+H13 HEPA+Activated Carbon Filter
Dry
Laser Fume Extractor
1300*900mm CO2 Laser Cutting Acrylic/Plastic
1500m3/H
3800PA
110/220V, 50/60Hz
1100W
>=30,000h
<=67dba
>=99.7%
110kg (N.W.)
1PCS
4PCS
Ce
150mm; 100mm
White
PURE-AIR
Plywood Box
704*550*1141mm
China
Product Description
-Laser fume extractor
-Soldering fume extractor
-Welding fume extractor
-Nail dust collector
-Industrial Dust Collector
-Printing Air Filter
For more products, please refer to our website: https://fumeextractor.en.made-in-china.com
1. Our Customers
2.  Application:
Pure-Air PA-1500FS-IQ laser fume extractor suitable for fume filtration and dust collection for Laser cutting/engraving non-metal. It's suitable for working area during 1300*900mm CO2 laser machine. PA-1500FS-IQ fume extractor has very good performance for both filtrate fumes, collect dust and adsorb strong smell during laser cutting/engraving non-metal like Acrylic/plastic/PVC/paper/marble/ABS/Glass/Rubber/wood/plywood/mdf/, etc.
3. Product Detail
4. Specification Sheet:
Equipment Data
ItemTechnical DataRemark
Fume & dust inlet150mm or 75mmSingle or Double fume inlets, include one or two set fume extract tubes
Fresh air outlet150mmwindow-shades holes
Machine weight110KG (N.W.)  160KG(G.W)Machine with all elements
Dimension704*550*1141mmMachine size
Package dimension810*650*1310mmPacked by plywood crate
Blower Technical Data
ItemTechnical DataRemark
Running periodmore than 30,000hOne year guarantee
Max. air flow1500m³/h/
Input capacity1100W blowerLow capacity