Pure Sine Wave Power Inverter 15000W Built-in Transformer DC12V/24V to AC220V Inverter Adapter
Min Order 5 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Guangdong, China
Popularity 395 people viewed
Quantity
Guangdong Juxing Electronics Technology Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
XBCZ15000W
Passive inverter
RoHS, CE
2500W
off-Grid Inverter
Single
Full-Bridge Type
Sine Wave Inverter
DC/AC Inverters
12V/24V Optional
Silvery
Universal Socket
Dual LED Display Screen
juxing
Outer Box
5.5kg
Guangzhou China
Product Description
Product Description
Product Name: Pure sine wave inverter
Material: Metal
Color: Black
specification
Rated power :2500W/ peak power 15000W
Input voltage :4 voltage options (12V/24V/48V/60V)
Output voltage :220v
Electrical rated voltage range :200~240V
Output waveform: pure sine wave
Product size :28.5*18*14CM
Net weight :4.4KG
Advantages:
Features:
-Cars typically use 12V converters, trucks typically use 24V converters, and electric vehicles typically use 48V or 60V converters. An excellent pure sine wave inverter can provide more AC power than the power grid.
Additional instructions:
1 * Battery clamp
1 * Battery cable
1 * Certificate of Conformity
1 * User manual
1 * Pure sine wave inverter
Power matching instructions:
It has a power of 15000 W and can carry ordinary resistive appliances below 2500 W, as well as appliances below 2500 W, such as mobile phones, tablets, computers, televisions, fans, rice cookers, hot water kettles, microwave donkeys, washing machines, and lighting equipment. It can carry 1 hp air conditioning or 1 hp water pump.
*Precautions:
1. If your battery is 12V, please choose a 12V power inverter. If it is 24V, please choose a 24V power inverter. If it is 48V, please choose a 48V power inverter. The inverter cannot automatically adjust the input voltage. Please be careful.
2. Power sockets that cannot be connected to the domestic power grid.
3. Minors are not allowed to use it.
4. Pay attention to water, humidity, pressure drop, and pressure.
Detailed Photos
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Juxing Ss8550 -40V-1.5mA Sot-23 Plastic-Encapsulate Switching Transistors (NPN)
Sff2004 400V 20A Ifsm80A Juxing Superfast Recovery Rectifiers Diodes with ITO-220ab Case
Pure Sine Wave Power Inverter 10000W for Solar System Solar Panel Home Outdoor RV Camping
Juxing 600V 15A 240ifsm 1.1vf Low Reverse Leakage Current Bridge Rectifier Diode with Gbj1506 Model
Modified Sine Wave Power Inverter Outdoor Whm-4000 4000W 12V 24V 48V DC to 100V 110V 120V 220V 230V 240V AC Power Inverter
Zhejiang Weihao Electronic Co., Ltd.
Portable DC12V AC220V 100W Car Power Inverter Used in The Car
Guangzhou Congsin Electronic Technology Co., Ltd
500 Kw on/off Grid Solar Energy Storage Single/Three Phase Hybrid Inverter
Shandong BOS Energy Technology Co., Ltd.
Portable 150W-5000W Modified Pure Sine Wave DC/AC Hybrid Home/Car Solar Power Inverters/PV in Charger and MPPT Controller/Max 5kVA off-Girld System/UPS Inverter
Esavior (Guangzhou) Green Energy Co., Ltd.
Free Sample 3000 Watts 50Hz 60Hz Pure Sine Wave Power Inverter for Home