Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 417 people viewed
Quantity
Changzhou Quander Tools Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 5 years
Profile Certified by SGS/BV
HRC55 End Mills
Uncoated
Straight Tooth
Extra Dense Tooth
Integral
Tungsten Steel
Side Milling Cutter
HRC55 Ball End Mill
Carbide
2/3/4 Flutes
Milling Maching
35 Deg
-0.010~0.050
Milling Machine
Double-Edge Design
SGS
CNC Tooling System, CNC
1-20mm, 0.1mm-20mm
Quander Tools
Customized
Customized
Changzhou, China
Product Description
No. 15, Lijiang Road, Xixiashu Town, Xinbei District, Changzhou, Jiangsu, China
Product Description
Advantage
2. Precision Engineered Flute Design That Provides For Superior Chip Removal At High Feed Rates
3. Allows For Achieving Lower Cutting Forces
4. Features Enhanced Balance And Finish Support
5. Helps In Enhancing Control As Well As In Bringing Reduction In Chatter
6. Comes With Exceptional Performance Support
Please Adjust The Parameters According To The Material And Hardness Of the Workpiece.
Coating: TiSiN, Containing Silica, Very High Surface Hardness, And High Thermal Resistance.
4Fluters: High Rigidity, Widely Used In Shallow Slot, Profile Milling, And Finish Machining.
Detailed Photos
Product Parameters
Specification
ModelCat.NoBlade diameter DR angleShank diameter dOverall length LFlutes
D1RO.5*50*2T10.54502
D2R1*50*2T214502
D3R1.5*50*2T31.54502
D4R2*50*2T424502
D4R2*75*2T424752
D5R2.5*D6*50*2T52.56502
D5R2.5*D6*75*2T52.56752
D6R3*50*2T636502
D6R3*75*2T636752
D8R4*60*2T846502
D8R4*75*2T846752
D10R5*75*2T1058752
D10R5*100*2T105101002
D12R6*75*2T12612152
D12R6*100*2T126121002
FAQ
1) When can I get the price?
2) How long can I expect to get the sample?
3) Are you a trading company or manufacturer?
4) How long can I expect to get the sample?
5) How about your stock?
We have large quantity products in stock, regular types and sizes are all in stock.
6) Is free shipping possible?
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Quander Tools End Mill Bit Supplier End Mill Distributors 100mm Overall Length CBN End Mill Tungsten Steel Carbide HRC55 3f Aluminum End Mill
Quander Tools 0.3 mm End Mill China Convex Radius End Mill Supplier 6mm Single Flute End Mill High-Quality T-Slot Milling Cutter
Solid Carbide End Mill Coated Nano Blue HRC65° End Mill Router Bit
Non-Standard Milling Cutter Nonstandard Cutting Tool for Steel CNC End Mill
Inexpensive Laminate Cutting Blade
Kunshan Canuri Precision Tools Co., Ltd.
Large Stock Wholesale Woodworking 12mm Carbide 2 Flutes Compression CNC Router Bits
Changzhou SDK Precision Technology Co., Ltd.
Lavie 6mm 1/4 Shank T-Sloting 4 Blades Joint Slot Router Bit Set Milling Cutter for Woodworking
Yueqing Laiwei Tools Co., Ltd
Lavie 12mm 1/2" Shank Double Finger Router Bit Milling Cutter for Woodworking