SL-65-1000 Blown Film Blowing Machine Manufacturer in Wuxi China
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 545 people viewed
Quantity
Jiangyin City Honghua Machinery and Equipment Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 14 years
Profile Certified by SGS/BV
SL-65-1000
12 Months
PE Film Blowing Machine
PE
1000mm
65mm
Non-Automatic
Non-Computerized
4500kgs
ISO9001:2008
Rotary Die
Screw and Barrel φ65mm
HDPE, LDPE,LLDPE
Friction Type Winding with Air Shaft
HongHua Brand
Plastic Film
6800*2800*5600mm
Jiangyin, Jiangsu, China
Product Description
SL-65-1000 blown  film machine manufacturer  in  Wuxi China
I. Main feature and purpose
II. Main scheme and technical parameter
1. Material feeding canister and pole: φ 65mm, L/D: 30: 1, material: 38CrMoAl, surface with Nitride, with special mixed segment having great effect, big capacity;
4. Digital intelligent temperature controlling system;
6. Main motor adopts inverter adjust the speed;
7. Blowing material: LDPE, HDPE, LLDPE and reproducible material;
8. Blowing film witch: 600~1000mm;
9. Film thickness: LDPE: 0.015mm~0.15mm
HDPE: 0.01mm~0.1mm;
10. Production efficiency: 30~75kg/h;
11. Friction unwinding, max winding diameter: 600mm;
12. Rewinding penumatic roller: φ 73mm
13. Power: Three phases 380V, 50Kw;