Swivel Caster with Elastic Blue Rubber Wheel+Black Nylon Center (C001-SC80-200)
Min Order 1000 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 508 people viewed
Quantity
Xiangshan Tongzhou Plastic Products Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 13 years
Profile Certified by SGS/BV
C001-SC80-200
Swivel Caster with Rubber Wheel
Rubber
Without Brake
Roller Bearing
Nylon
Tongzhou
Sc80*35
80mm
35mm
75A
Blue Rubber
tongzhou
Paper Box or Wooden Box
C001-SC80-200
China
Product Description
Swivel caster with elastic blue rubber wheel+black nylon center 80*35
1. Wheel: High elastic bule rubber
2. Rim: Nylon
3. Colour: Blue rubber+black nylon rim
4. Hardness: 75A
5. Diameter: 80-200mm
6. Bearing: Roller bearing
7. Packing: Paper box, wodden box
COMPANY INFORMATION:
ADVANTAGE:
1. hight load capacity.
2. any color can be made(white and black).
3. low rolling resistance,elastic abrasion resistant.
4. any quality nylon can be made.
SHIPPING & DELIVERY DATE:
1. 30%T/T deposit and 70% T/T upon copy of B/L.
2. 25-30days after received the 30% deposit.
COMPANY INFORMATION:
ADVANTAGE:
1. hight load capacity.
SHIPPING & DELIVERY DATE:
Q:What Is Polyurethane?
Q: Polyurethane Identification
Q: Polyurethane Features
Q  Polyurethane Function
Q: Warning
Q:Polyurethane Benefits
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
PU Wheel with Steel Center 80*30
PU Roller with Bearing 6201
Polyurethane Wheel with Cast Iron with Ribs, Pallet Truck Wheel
6 Inches 150mm Heavy Duty Caster Wholesale Price Roller Bearing Swivel Industrial Conductive Caster Wheel Rubber Tire
Negotiable 100 Pieces(MOQ)
Edl Heavy Duty 5" 400kg Plate Brake TPU Caster Wheel (7025-86T)
Zhejiang Yideli Casters Co., Ltd.
3/4/5/6/8/10inch Industrial Rubber Swivel Caster Wheel for Hand Carts Factory Workshop
Yangjiang Xingyang Industry and Trade Co., Ltd.
Negotiable 100 Pieces(MOQ)
Edl Heavy Duty 6" 420kg Rigid PA Caster Wheel (7006-26)
Negotiable 1000 Pieces(MOQ)
Kl25X-L1 Double Ball Bearing Low Profile Black Nylon Swivel Type Caster
Zhongshan Kezhi Hardware Products Co., Ltd.
High Elastic Black Rubber Wheel with Aluminum Center Diameter 150*50mm