Welding Torch Gtnc-1500W Portable CNC Plasma Cutting Machine
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 427 people viewed
Quantity
Changzhou Greatech Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 8 years
Profile Certified by SGS/BV
GTNC-1500W
Customized
Coaxial
Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel
Automatic, Manual
Electric
Plasma Cutting
Greatech
Wooden Box
China
Product Description
GTNC-1500W Portable CNC Plasma Cutting Machine
DETAILS OF THE PRODUCT
This mini portable CNC cutting machine consists of:main micro-controller (motherboard) is produced by Sino-USA joint-venture, Taiwan-manufactured transmission slider, Italian gas solenoid valve, Taiwan switching power supply that has passed USA UL certification, Germany software. All the hardware and software are with the top-quality configurations among the same categories of the products.The machine is easy to operate while achieving highest steel utilization. It can be used to directly manual programming through the system display for simple cutting patterns and shapes,and it also can be automatically programmed for any complex cutting patterns. The auto-program software is provided with the system. With supplied software, it not only can do single-piece cutting, but also can perform multiple-piece parallel, cascaded, and bridged (single-cut-for-multiple-pieces)cuttings. It improves the steel utilization for 1-5%.Extremely high programming memory and storage configuration: It can store more than 1000 drawings for complex cutting patterns. It loads the designed cutting pattern drawings fast and easily, and save time and increase the efficiency by avoiding to repeating input of the cutting patterns.High cutting accuracy: Diagonal length deviation small than 1mm for 500mm×500mm square workpiece , and the roughness of the cutting section is smaller than .There is no dross on the cutting backside.We also provide optional systems for plasma electrical-arc cutting and gas flame cutting technologies according to customer´s requirements.Reliable and stable, anti-lightning, and anti-electromagnetic disturbance.
Company Profile
Changzhou Greatech Co.,Ltd. established in 2013.
GREATECH has its own advanced technology. Our Plasma cutting machine EMC-130 is one of the biggest air cooling plasma cutting power source in the world. Its maximum cutting current is 130A (100% duty circle), it can work 24 hours continuously, the maximum pierce thickness reaches 25mm, and quality pierce thickness 20mm.
GREATECH focuses on welding and cutting, however, GREATECH is more than just welding & cutting.
Factory Show
Raytools Laser Ceramic Body D32 for Laser Cutting Head for Cutting Machine
Packing&Delivery
Company Exhibitions
FAQ
Q1: Can I get a samples to check the quality?
A:Sure,we can supply samples. For regular goods, the sample cost is different from the amount
you want.For our new products, there's a MOQ of the samples.
Q2: Can I put my logo on the boxes/cartons?
A: Yes, this can be made according to your requirements, but you should send us the trademark
authorization letter.
Q3: How can you guarantee your products quality ?
A: Our each torch must pass the following tests before packing: Insulation resistance test,
High voltage test,Air/Water flow test, Air/Water seal test.
If there are defective items, we usually credit to our customer or replace in the next shipment.
Q4: What's the order procedure?
A: Firstly, we discuss the details together by e-mail or TM. Then we issue you a PI for your
confirmation or Trade Assurance Order Payment Link. You will be requested to do the pre-paid full
payment before we go into the production. After we get the payment, we start to process the order.
It usually takes 5-15days if we don't have the items in stock.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Powermax 220990 Nozzle 105A for Plasma Cutting
Changzhou Greatech Co., Ltd.
Retaining Cap 220953 10A-105A Powermax for Plasma Cutting