Wenzhou Ruian FM1500-3000 LDPE Film Blowing Machine with Rotary Device Double Rewinder
Min Order 1 SET
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 459 people viewed
Quantity
ZHEJIANG YOUJIA MACHINERY CO.,LTD.
VIP   Audited Supplier 4 years
Profile Certified by SGS/BV
XY-C100
Express The Free Replacement Parts
1 Year
High and Low Pressure Film Blowing Machine
PE
2000mm
100 mm
Non-Automatic
Computerized
5t
CE
30:1
55kw
200 Type
500mm
0.01-0.15mm
150kg/H
YOUJIA
Wrapping Film or Wooden Case
9000*5000*9400mm
China
Product Description
Product Description
HD / LD PE Film blowing machine with rotary device and double rewinder
Product Parameters
ModelXY-B50XY-B55XY-B60XY-B65
Raw materialHDPE, LDPE, LLDPE
Screwφ50φ55φ60φ65
L/D28:1 28:1 28:128:1
Max.Folding Width of Film600mm800mm1000mm1200mm
Single-sided Thickness of Film0.01-0.10mm0.01-0.10mm0.01-0.10mm0.01-0.10mm
Main motor11kw15kw18.5kw18.5kw
Max Output35kg/h55kg/h65kg/h80kg/h
Total power20kw30kw40kw50kw
Weight1.5T2T2.3T2.6T
Outline diameter5*2.2*4.2m5*2.4**4.8m6.5*2.3*4.9m6.5*2.5*5.6m
Optional Equipment:
1) Auto Loader
2) Corona
3) Special Specification Die Head
4) Fast Changer Filter
5) Automatic Rewinder
6)
g/m weight controller
Certifications
Packaging & Shipping
Company Profile
FAQ
1. Are you factory or trading company ?
2. Where is your factory? How can i visit your company?
Welcome to visit our factory
3. How long is your delivery time?
Normally our delivery time is 15-30 days. If you need it ugently, we can make it about7 days
4. What are your terms of payment?
We accept 30% deposit, balance before shipment. And Irrevocable L/C at sight.