3 Axle 45000/50000L Fuel Oil Petrol Tanker Semi Truck Tractor Trailers for Sale
Min Order 1 Unit
Availability In Stock
Shipping From Shandong, China
Popularity 240 people viewed
Quantity
Shandong Maxway Vehicle Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 4 years
Profile Certified by SGS/BV
Tanker Trailer
24hours
1 Year
Semi-Trailer
50T
ECE, ISO9001, CCC
7000-8000mm
1820mm
Heavy Duty
Cross Arm Type
Tanker
3
Self-dumping
ABS Anti-lock Braking System
Aluminum
New
12000X2500X3500mm
Customized
6mm
Ellipse / Round
API
2 Inch or 3.5 Inch
500mm
Bottom Valve
Leaf Spring or Air Bag
28t
24 Volt with LED Lights
7mm
MAXWAY
Nude
50000L
China
Product Description
Product Description
Top Sale Aluminum Petroleum Road Tankers Fuel Tanker Trailer
Product Parameters
1.GENERAL
TypeTri-axle fuel tanker semi trailer
ApplicationFuel / Petroleum / Diesel transport
Dimension(L*W*H)12500*2500*3550mm
Coupling heightAccording to client truck head
2.TANK
Design capacity40000+5% ltrs, 42000+5% ltrs, 45000+5% ltrs, 50000+5% ltrs,
Compartments 3~7
Manhole coverGLME 500mm manhole cover, Euro standard, aluminum material, built-in breathing valve
Tank shellAluminum 5182 / 6mm thickness
End plateAluminum 5182 / 7mm thickness
Maffle boardAluminum 5182 / 5mm thickness
Color & LogoAccording to client requirements.
Vapour recovery systemNot fitted (can fitting as customer requirement)
PumpNot fitted (can fitting as customer requirement)
3.CHASSIS
MaterialQ345B steel material
Landing legsFuwa brand 28T with a single 2-speed gearbox
KingpinStandard 50mm bolt-in kingpin
SuspensionLeaf springs suspension or Air bag suspension
AxleL1 brand 3*14T payload axles
TyresChaoyang brand 385/65R22.5 super single tires, total 6+1 pcs
Rims11.75-22.5 size steel rims, total 6+1 pcs
4.OUTLET PIPING AND VALVES
Discharge valvesAPI, GLME brand, Euro standard, can loading fuel from bottom
Discharge linesIndividual lines
Emergency cutoff deviceFitted to bottom valve, Euro standard
5.OTHER EQUIPMENTS
Braking systemDual line brake system / T30/30 double brake booster
EBSNot fitted (can fitting as customer requirement)
Electrical system12V / 24V
Rear lights2 pcs combination stop / tail / indicator lamp per side
Reverse lamp1 pcs fitted per side
Anti-theft gridFitted over rear lights & number plate lights
High level rear lightsOne additional high level combination stop/tail/indicator lamp per side
Side marker lights5 pcs fitted per side
Fire extinguisher 2*8kg mounted in side
Hose bucketAluminum hose buckets on boths sides
Discharging hose2x 3'' x 6 meter composite fuel hose
HandrailAluminum alloy folding type handrail
Tank access ladder Aluminum alloy pedal type rear ladder
Drain pipes2 drains pipes, fitted in the back of tanker
Front mudguardAluminum front mudguard
Rear mudguardAluminum rear mudguard
Spare wheel carrier Winch type provided - 2 x super single wheel
Toolbox1 pcs
WalkwayAnti-slip pedal
Wheel chocksTwo wheel chocks of non-sparking material
Reflective tape·Yellow color to the sides
·Red to the rear tail board and contour of rear dish
Company Profile
Packaging & Shipping
After Sales Service
- 24 hours corresponding your feedback.
- Technicians fully supports on technology and maintenance.
- With a variety of trailer accessories and delivery within 3 days.
- Perfect and economic transportation arrangement.
- All spare parts are from famous brand or your Customized.
- All spare parts are testing before assembly.
- High quality automatic and manual welding.
- Quality control supervisor do inspection before delivery.
- Acceptance for third party inspection.
FAQ
Q1. What is your terms of packing?
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% the balance before delivery.
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF..
Q4. How about your delivery time?
Q5. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% testing before delivery