57BL3A50 -24VDC 62W 0.2n. M 3000rpm NEMA23 China Customized Electric Gear BLDC Brushless DC Motor
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 359 people viewed
Quantity
Changzhou Sunrise Electric Motor Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 16 years
Profile Certified by SGS/BV
57BL3A50-24
Universal, Industrial, Household Appliances, Power Tools
High Speed
Excited
Driving
Closed Type
8
Brushless
BLDC
ISO9001, CCC, SGS
Sunrise Motor
57bl3a50-24
24VDC
62W
3000rpm
0.2n.M
3.3A
61mm
0.65kg
SUNRISE MOTOR
Carton, Pallet
57BL3A50-24
China
Product Description
BLDC Brushless DC Motor Series 57BL NEMA23
Product Description
Brushless DC Motor :
1) Winding Type: Star
2) Hall effect angle: 120°Electrical angle
3) Insulation Class: B
4) Ambient Temperature: -20ºC~+50ºC
5) Insulation Resistance: 100MΩ Min.500V DC
6) Dielectric Strength: 600VAC 1 minute
7) Max Radial Force: 115N (10mm from front flange)
8) Max Axial Force: 45N
Brushless DC Motor Series 57BL NEMA23
- Square shape
- 3 phases
- Hall sensors
- 8 poles, Sintered NdFeB Magnets