DC Motor Electric Motor Brushed Motor PMDC Motor 40zyt063-2460 24VDC 0.033n. M 17W 4800rpm Permanent Magnet
Min Order 100 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Jiangsu, China
Popularity 274 people viewed
Quantity
Changzhou Sunrise Electric Motor Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 16 years
Profile Certified by SGS/BV
40ZYT063-2460
Universal, Industrial, Household Appliances, Power Tools
Adjust Speed
Excited
Driving
Closed Type
2
Brush
PMDC Motor
ISO9001, CCC
Sunrise Motor
40zyt063-2460
24VDC
1.3A
4800rpm
0.033n.M
17W
63mm
sunrise motor
Carton, Pallet
40ZYT063-2460
China
Product Description
40MM  Series  Permanent Magnet (PMDC)  DC Motor
MODEL: 40ZYT063-2460
Voltage: 24V
Rated Torque: 0.033N. M
Rated Current: 1.3A
Rated Speed: 4800rpm
Power:17W
Length: 63mm
Remark:
1.Special motors can be customized per your requirements.
2.Encoder 1000CPR can be fixed.
ModelVoltage
(V DC)
No LoadRated LoadLength
(mm)
Current
(A)
Speed
(r/min)
Torque
(N. m)
Current
(A)
Speed
(r/min)
40ZYT063-2460240.2560000.0331.3480063
40ZYN072-2440240.1540000.081.7300072
FAQ
Q: How to order?
Q: How about Sample order?
A: Sample is available for you. please contact us for details.
Q: Which shipping way is avaliable?
Q: How long is the deliver?
A: Devliver time depends on the quantity you order. usually it takes 15-25 working days.
Q: My package has missing products. What can I do?
Q: How to confirm the payment?
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
35hm NEMA14 9n. Cm 0.8A 0.9 Degree Step Motor
80ZYT165-2438-RV040-63B14 Gear Brushless Motor Electric Brush Brushed Permanent DC PMDC Motor for Reducer Motion Simulator 80mm 24V 3000rpm 400W
Electric Motor NEMA23 1.8° 57hy2a56-166 Stepping Motor Stepper Motor
110BL3A110-A 160V 4.5kg 790W 3000rpm NEMA42 China Electric Gear BLDC Brushless DC Motor
63mm/71mm Brushed DC Electric Motor
ZHEJIANG DONGZHENG MOTOR CO., LTD.
Jab8636 Brushless Motor (EHB) (EPS) Brake Motor Brake Motor Wire Controlled Brake Motor
TAISHAN JIANGKOU ELECTRIC APPLIANCE MANUFACTORY LTD.
Low Noise 24V 850W Mini Electrical Brushless DC Gear Motor Electric Drone Motors
Guangzhou Ivey Electronics Co., Ltd
Zhaowei Pd024024-384 20rpm 15kg. Cm 24mm Planetary Gearbox Suppliers Planetary Gear Motor Gearbox for Concrete Mixer Gear Motor Micro Small Gear Reducer Motor