Long Cycle Life INR18650-26E 2600mAh Cylindrical 18650 Lithium Battery
Min Order 5 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Guangdong, China
Popularity 507 people viewed
Quantity
Shenzhen Data Power Technology Ltd.
VIP   Audited Supplier 8 years
Profile Certified by SGS/BV
18650
Li-ion Battery
NCM
Yes
Small
0.2c-1c
50g
Welcome to Customize
35-49
2PCS
10 Days
2.75V
Welcome
CE/RoHS/FCC/Kc/CB/IEC/ISO9001
Manufacturer Lithium Battery
DTP battery
Industrial Carton Packaging That Meets Internation
18mm x65mm (Thickness*width*height)
Shenzhen, China
Product Description
Product Description
Product nameLong cycle life INR18650-26E 2600mah cylindrical 18650 Lithium battery cell
Cell typeLithium ion battery
Maximum cutoff voltage3.7v
Maximum discharge currentoptinal :0.2c/1c/3C/5C/10C
Connector typeJst /molex (Can be selected according to demand)
Operating temperature10ºC-60ºC
Battery internal resistance35mΩ to 50mΩ
Product CertificateIOS9001 CE RoHS IEC CB KC
Long battery life500 times
Packing and shippingIndustrial carton packaging that meets international air and shipping standards
Does it support sample testing?Yes !!
Product production time2 to 3 weeks after ordering, fastest 7 days
Application fieldDigital product ,Medical Facilities , GPS MP3/MP4/Mobile phone etc.
Model List for your reference, please email us for detail specification:
Original 18650
Norminal Capacity (mAh)
Max discharge current
Chinese Brand 18650
Norminal  Capacity(mAh)
Max discharge current
18650GA6W
10A
18650GA2
10A
600mA
18650PF
10A
750mA
18650BD
10A
10C
4A