Mxr100050b DC Charger Rectifier Converter AC/DC 50kw@1000V EV Power Module
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Hebei, China
Popularity 290 people viewed
Quantity
Shijiazhuang Maxwell Technology Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 3 years
Profile Certified by SGS/BV
MXR100050B
Fast EV Charging Station
50kw
260-530VAC
<100A
200-1000VDC
0-167A
<23kg
Forced Air Cooling
IP20
<10W
Can Bus
<60 Pieces
on Line Support and Site Guidance
CE, TUV, RoHS
12 Months
MXRWELL
Wooden, Carton
Shijiazhuang, Heibei, China
Product Description
Product Description
EXCELLENT ADVANTAGES
>Ultra-high
Full-load operating temperature 55ºC
>Ultra-wide
Output constant power range 300v-1000v
MAIN FEATURES
Ultra-wide output voltage range.200~1000VDC.suitable for a wide range of EVs.
Ultra-high output power. in 300v-1000v output voltage,50kW constant power output;
Wide operating temperature range at -40C-+80ºC.
Ultra-low noise, enhance user charging experience.
The current in the low-voltage area does not shrink, and the charging speed is faster;
Input Characteristics
ItemParameters
Input Voltage260Vac-530Vac, three-phase+PE
Input Current<100A
Grid frequency45Hz-65Hz
Power Factor>0.99(Load>50%)
ITHD<5%(Load>50%)
Output Characteristics
ItemParameters
Output Power50kw
Voltage Range200-1000Vdc
Current Range0-167A continuously adjustable
Voltage Regulation accuracy≤±5%
Stabilized Current accuracy≤±1%(Output current ≥20% Max current)
Ripple Peak-to-Peak<1%
Current Imbalance unbalance≤±5%(Output current ≥50% Max current)
Product Applications
Packaging & Shipping
Generally, we pack our goods in kraft carton with pallets or not.
Company Profile
FAQ
1) Can you explain the differences of global DC fast charging standards?
Till now, there are 5 kinds of DC fast charging standards: CCS-1, CCS-2. CHAdeMO, GB/T and Tesla.
2) If we purchase your EV DC charger module, how to get your after-sales support?
3)What are your customized services?
We provide various OEM and ODM solutions, details to be based on customer's requirements.
4) What is your terms of payment?
T/T in advance or Irrevocable L/C at sight.
5) How about your delivery time?
The delivery would be made with 2-3 weeks after the order to be confirmed.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Bidirectional EV Charger Module Low Price AC/DC Converter for Energy Storage Battery Storage
30 Kw 1000V Car Charging Station Module DC Power Module for EV Charger
20kw Enery Storge Bidirectional AC/DC Power Converter 800VDC Battery Side
380V AC Input AC to DC Converter 30kw Electric Vehicle Charger Module
30kw DC to DC EV Charging Power Converter
Mxr30050 Bidirectional DC Charger Rectifier Converter AC/DC 15kw@300V EV Power Module
Commercial DC EV Charging Station EV Charger 62.5kw DC-DC Power Converter
Mxr100040 40kw EV Charger Module
Hebei Angelite Technology Co., Ltd.
Factory Supply 30kw@1000V Power Converter Module for EV Charging Station