Rfm3.0-450-40s High Frequency Series Resonant Electric Capacitor
Min Order 10 Pieces
Availability In Stock
Shipping From Zhejiang, China
Popularity 239 people viewed
Quantity
Jiande Chang Sheng Power Capacitor Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 12 years
Profile Certified by SGS/BV
RFM3.0-450-40S
Polyester Film Capacitor
Electric Heating Installation
Corrugated Carton
0.2UF
Fixed Capacitor
changsheng
Corrugated Carton
170*126*150mm
China, Zhejiang Province, Jiande City
Product Description
1. Model: RFM3.0-450-40S
2. Style: Rectangle, Aluminum alloy shell
3. Material: Polypropylene film
4. Related value: Voltage 3000V capacity 450kvar frequency range 40000Hz
5. Adjust way: Fixed wire
6. Size: 170*126*150mm
Product Description
Working conditions
1. Indoor usage: Altitude less than 1000m
2. No violent mechanical vibration, no harmful gas and vapor, no explosive dust in location
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Rfm1.2-2000-1s Electric Heating Water Cooling Power Capacitor
Rfm1.25-3000-1s Polypropylene Capacitor
Rfm0.75-1000-40s 1000kvar Electric Heating Capacitor
Dcmj 0.9-1850s D. C. Filter Capacitor
Snap-in Aluminum Electrolytic Capacitor CD293, 85c 22000UF
Elecsound Technology Company Limited
Rfm1.0-2400-25s Electric Capacitor
Blue Sleeve Electrolytic Capacitor Starting Capacitors 45UF 250VAC Wires for AC Motors