S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Beijing, China
Popularity 415 people viewed
Quantity
Soloon Controls (Beijing) Co., Ltd.
VIP   Audited Supplier 6 years
Profile Certified by SGS/BV
ISO, CE
AC DC24V AC230V
Electric Power
Ordinary Temperature
SOLOON
Cartons
China
Product Description
Features of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
  • Cast aluminium stand, light volume, easy for transportation and installment.
  • High accuracy, fast reaction, supply for valve position feedback signal.
  • Standard manual control function.
Technical datasheet of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Model
S6062-05/10A
S6062-05/10D
Action
Direct or reverse
Reversible
Control
Proportional
Incremental
Input signal
0~10V,2~10V;0~20mA,4~20mA
―――
Output signal
0~10V,2~10V;0~20mA,4~20mA
Motor
Synchronic and reversible
Rating
24VAC 50/60Hz 3W
Consumption
3W
Force
500N/S6062-05 ; 1000N/S6062-10
Material(all types)
Gear:nylon   Support base:galvanized steel plate
Bracket:die cast aluminium   Cover:ABS engineering plastics
Protection
IP40 or IP42
Full stroke time(25mm)
100S
Actuator biggest stroke
25mm
Ambient temperature
(all types)
-20~+50°
Relative humidity
90% non condensing
Net weight
0.72Kg
0.66Kg
PCB Board Drawing of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
LED Function Description of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Position left -> right
1
Number
LED2
LED3
LED4
LED5
LED7
LED8
Name
INPUT
OUTPUT
DIR-SET
MODE
RUN
ERROR
Description
Input signal type
Output signal type
Running direction setting
Manual/Auto mode
Current running direction
Fault
Luminous color
red/green
red/green
yellow
Red
0-10V
0-10V
RA
Auto
No
Flash when alarm
Red flashing
2-10V
2-10V
No
Up
Green
4-20mA
4-20mA
DA
Manual
Green flashing
0-20mA
0-20mA
Down
Electrical wiring diagram of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Operation Description of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
1. the operation sequence:
  • Connect the drive to the valve body.
  • Connect the power and control signal wires.
2. Introduction of valve position feedback signal:
3. Manual operation:
  • Open the top cover
  • Disconnect the drive power switch and the power indicator should be off.
  • Insert the supplied special wrench into the top of the manual shaft
  • When the special wrench is not in use, please put it into the groove of the upper cover and press the wrench down to fix it to avoid loss. Once the manual wrench is lost, it can be operated using a standard 6mm Allen key.
Commonly control signal illustration of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Self-tuning process description of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
Auto Mode of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
  • 4 setting indicators LED2-LED5 display the current main setting status
  • The RUN indicator indicates the current drive running direction
  • Terminal Y outputs a real-time position signal
Manual Mode of S6062-05/10 Series Electric Control Actuator
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
S6061-04nm Rapid Running Damper Actuator
S6061sc-2.5nm Spring Return Damper Actuator
S6061sc-05 Spring Return Damper Actuator Price
01-5n24V-OS Meiformer 5nm Spring Reset Damper Actuator Factory