Yhdc 24mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct024ts
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Hebei, China
Popularity 485 people viewed
Quantity
Qinhuangdao Dechang Electric Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 2 years
Profile Certified by SGS/BV
SCT024TS
Electronic, Instrument
Current Transformer
Single
Indoor
Protection, Measurement
Single Layer & Tightly Wound Type
Insulating Paper
Free Hanging (in-Line
Single Stage Type
Electromagnetic Type
Laminated Silicon Steel
24mm
50A/100A/150A/200A/250A/300A/400A
1A/5A/20mA-100mA/0.333V/1V/3V/5V
0.5%/1%/3%
Screw Terminal
720V
50-60Hz
-25ºC ~ +60ºC
-30ºC ~ +90ºC
CE/RoHS/Reach/ISO9001
Black
YHDC
Carton
China
Product Description
Introduce:
Application:
Current measurement, monitoring and piotection for electrical wiring and equipment.
Current, power and energy monitoring device.
Relay protection device.
Charging pile
Data center
Characteristic:
Safety lock buckle, easy installation,screw terminal output.
Technical index:
Mounting type: Free hanging (In-Line)
Material of core:Laminated silicon steel
Applicable standards: GB20840-2014
Operating temperature: -25ºC ~ +60ºC
Storage temperature: -30ºC ~ +90ºC
Frequency range: 50Hz-60Hz
Waterproof grade: IP00
Dielectric strength:
3.5KV 50Hz 1min
Product Parameters:
ModelSCT024TS
Input50A100A200A300A400A
Output1A
ModelSCT024TS
Input100A150A200A250A300A
Output5A
ModelSCT024TS
Input50A100A200A300A400A
Output50mA100mA50mA100mA20mA50mA100mA50mA100mA50mA80mA100mA
ModelSCT024TS
Output0.333V/1V/3V/5V
Dimensions in mm
FAQ
Q: Do you provide samples? Can the product be customized?
 A: Yes.
 Q: How long is your delivery time?
 A: 5-7 working days .
Q:Are you trading company or manufacturer?
A:We are factory.
Q:How can I place an order?
A:  You can contact us by email about your order details, or place order online directly.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Yhdc 36mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct036ts
Yhdc 25mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct025b
Yhdc 6mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct006L
60A DC 1: 2500 0.1class High Accuracy Mini Current Transformer for DC Immune Energy Meter
Yueqing RunEasy Electronic Technology Co., Ltd.
Instrument Transformer Xh-Sct-T10b Split Core CT Clamp on Current Sensor for Energy Monitoring
Jiangyin Spark Electronic Technology Co., Ltd.
Wenzhou Heyi Electrical Co., Ltd.
Lmz (K) J-0.5 Indoor Cast-Resin 3000A 0.2s 20va Current Transformer
Zhejiang Talent Transformer Co., Ltd.
High-Quality Voltage Transformers for Gvld Series
Wukai Electric (Jiangsu) Co., Ltd.
Yhdc 18mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct018r