Yhdc Input 10A-200A Ouput 2.5± 0.625V/1.65V± 0.625V AC/DC Hall Effect Split Core Current Sensor Hsts016L
Min Order 1 Piece
Availability In Stock
Shipping From Hebei, China
Popularity 378 people viewed
Quantity
Qinhuangdao Dechang Electric Co., Ltd
VIP   Audited Supplier 2 years
Profile Certified by SGS/BV
HSTS016L
Hall Type
Analog Output
Customized
10A-200A
2.5V±0.625V/1.65V±0.625V
+5V/+3.3V
1 %
1 %
16mm
2.5kv 50Hz 1min
Black
81g
YHDC
Carton
China
Product Description
Product Description
YHDC Hall Effect Split Core Current Sensor HSTS016L
Open loop split core type,hanging installation,cable output .Detect DC,AC and puls e current,
High insulation between primary side and the vice side circuit.
Product features
•Light weight
•Low power consumption
•Good linearity
•No insertion loss
•Fast response time
•Good anti-interference ability
Product application
•Railway
•Metallurgical
•Welding machine
•Robot and Motor
•Inverter power supply
•Variable frequency governor
•Uninterrupted power supply and communication power supply
Electrical parameter
Rated input±10A±20A±30A±50A±100A±150A±200A
Input measurement range±15A+30A±45A±75A±150A±200A±200A
Rated output
2.5V±0.625V/1.65V±0.625V
Accuracy1%
Linearity1%
Supply voltage
+5V/+3.3V
Current consumption≤±12mA
Load impedance≥10KΩ
Zero offset voltage≤±15mV
Response time≤5μs
Weight81g
Operation temperature-10~+70ºC
Storage temperature-25~+70ºC
Band widthDC~25KHz
Delectric strength2.5KV 50Hz 1min
Instructions for use:
1 .According to the connection mode of correct connection
2 .The direction shown by the arrow is positive
3 .With hole measurement, response time and following the speed for the best
4 .Faulty wiring can lead to product damage and output uncertainty
Safe operation:
*Please read this specification carefully before use.
Dimensions and Diagram:
Main Product
Company Profile
Our Advantages
Certifications
Exhibition
Packaging & Shipping
Package
· All our CT will be well packed with box in a carton.
· You can design your own label and package
· Can be netural packing or OEM. Shipping
FAQ
Q: Do you provide samples? Can the product be customized?
A: Yes.
Q: How long is your delivery time?
A: 5-7 working days .
Q:Are you trading company or manufacturer?
A:We are factory.
Q:How can I place an order?
A:  You can contact us by email about your order details, or place order online directly.
  • Contact Supplier
Message Type
* Message Content
* Name
* Phone
* Email
* CAPTCHA
Yhdc 24mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct024ts
Yhdc 36mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct036ts
Yhdc 25mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct025b
Yhdc 6mm Hole Split Core Current Transformer, Current Clamp Sct006L
1200A/0.333V Flexible Current Transformer
Jiangyin Spark Electronic Technology Co., Ltd.
AN5V PB00 Supply voltage 12V Primary RMS Current 20A Closed Loop casr Current Sensor Current Transducer
Zhuhai Chipsense Electronic Technology Co., Ltd
HS3V 1500A H00 series Transducer Sensor Applications Current Transformer HAX 1500a for Static converters for DC motor drives
Hall Sensors High Accuracy up to 0.5% Excellent Dynamic Characteristics Currrent Sensor 200A
Suzhou Yilude Electronic Technology Co., Ltd
CE Flexible Current Transformer Rope Cts RS1000A 100mv AC Rogowski Coil
High Quality 50A Programmble Linear Hall Effect Current Sensor 5V with 5-Pin